Ο επιμένων νικά!

Με νίκη επί του Λεβαδειακού εκτός έδρας (1-2) επιβραβεύτηκε η εφηβική ομάδα του Παναθηναϊκού για την επιμονή και το αγωνιστικό της πείσμα

Επέστρεψε στις νίκες μετά από 2 συνεχόμενες ισοπαλίες η ομάδα Κ17 του Παναθηναϊκού, η οποία επικράτησε της αντίστοιχης του Λεβαδειακού με σκορ 1-2, στον αγώνα που πραγματοποιήθηκε στο γήπεδο της ΕΠΣ Βοιωτίας, στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής του 2ου γύρου, του Α’ ομίλου, του πρωταθλήματος Super League Κ17.

Οι «πράσινοι» έφηβοι ήταν ανώτεροι σε όλο το παιχνίδι, δημιούργησαν πληθώρα ευκαιριών, και επέμειναν στο πλάνο τους ακόμα και όταν οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν κόντρα στη ροή του αγώνα ούτε και όταν ο χρόνος περνούσε και το γκολ της νίκης δεν ερχόταν. Και δικαιώθηκαν. Το σκορ άνοιξε στο 27’ έπειτα από ομαδική ενέργεια, που κατέληξε με τον Μαντζώρο να πλασάρει εντός περιοχής. Αυτό ήταν και το σκορ του ημιχρόνου. Στην επανάληψη ο Παναθηναϊκός συνέχισε να είναι ανώτερος και είχε μάλιστα και δύο δοκάρια με τους Δουγένη και Καλομοίρη. Οι γηπεδούχοι όμως ήταν αυτοί που σκόραραν με τον Ιωαννίδη, ο οποίος έκανε το 1-1 στο 60’. Οι ευκαιρίες δημιουργούνταν και χάνονταν σε υψηλούς ρυθμούς από τους πράσινους έφηβους, οι οποίοι κατάφεραν τελικά να πετύχουν το νικητήριο γκολ, τρία λεπτά πριν τη συμπλήρωση των 90’ με τον Καλομοίρη μετά από πάσα του Σέχου.

Αυτή η νίκη διατήρησε το «τριφύλλι» ψηλά στο βαθμολογικό πίνακα, στη δεύτερη θέση πίσω από την πρωτοπόρο ΑΕΚ, η οποία ωστόσο έχει και αγώνα περισσότερο.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Λεβαδειακός: Ζωγράφος, Μανέτας, Τσίμπος, Ματσωτάι, Σώφης, Αργυρίου, Δήμος, Βήχος, Ιωαννίδης, Μπουρμπούλης, Κοκκοβίνος. Έπαιξαν και οι: Διαμαντόπουλος, Παχούμης, Μεντής.

Παναθηναϊκός: Χριστογεώργος, Παλασκώνης, Ζωγραφάκης, Πογιάννης, Μανιδάκης, Θεοδωράκης, Σκεντεράι, Καλομοίρης, Φραντζέσκος, Χριστοδούλου, Μαντζώρος. Έπαιξαν επίσης οι: Σπίνος, Κολόκας, Δουγένης, Σέχου, Βενέτης.