Του έλειψε μόνο το γκολ

Κυριάρχησε στο γήπεδο και δημιούργησε πολλές ευκαιρίες η ομάδα Νέων του Παναθηναϊκού που δεν κατάφερε ωστόσο να σκοράρει παραχωρώντας «λευκή» ισοπαλία στην ΑΕΛ

Ισόπαλο 0-0 ήταν το αποτέλεσμα του εξ αναβολής αγώνα μεταξύ της ομάδας Νέων του Παναθηναϊκού με την αντίστοιχη της ΑΕΛ, που πραγματοποιήθηκε στο Εθνικό στάδιο των Φαρσάλων, στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Super League Κ20.

Παρά το γεγονός ότι η ομάδα του Παναθηναϊκού είχε πολλές ελλείψεις λόγω της ιώδους γαστρεντερίτιδας που έπληξε αρκετούς ποδοσφαιριστές, όσοι αγωνίστηκαν ακολούθησαν πιστά το πλάνο του τεχνικού επιτελείου και δείχνοντας υπομονή στο παιχνίδι τους κυριάρχησαν στον αγωνιστικό χώρο κάνοντάς τα όλα σωστά εκτός από την τελική προσπάθεια, γεγονός που τους στέρησε την ευκαιρία να πάρουν προβάδισμα. Είναι χαρακτηριστικό ότι στο πρώτο ημίχρονο κιόλας χάθηκαν πολλές ευκαιρίες για να συμβεί αυτό. Χατζηγιοβάννης και Πίσπας δεν κατάφεραν να παραβιάσουν την εστία των γηπεδούχων, ενώ η μεγαλύτερη ευκαιρία δημιουργήθηκε στο 39’, όταν το σουτ του Μπουζούκη μέσα από την περιοχή σταμάτησε στο δοκάρι της εστίας των «βυσσινί».

Το β’ ημίχρονο δεν είχε αντίστοιχες ευκαιρίες, ωστόσο το μοτίβο παρέμεινε ίδιο, με τον Παναθηναϊκό να είναι ανώτερος, να έχει την κατοχή της μπάλας, αλλά να μην καταφέρνει να δημιουργήσει τις καταστάσεις που θα του επέτρεπαν να μετουσιώσει σε προβάδισμα την υπεροχή του. Ετσι, παρέμεινε τελικά μέχρι το τέλος το 0-0, το οποίο άφησε ισόπαλες τις δύο ομάδες, με τον Παναθηναϊκό να χάνει έδαφος στην κούρσα της κορυφής.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΑΕΛ: Κουτογλίδης, Κυρίτσης, Αναγνώστης, Ναλμπάντης, Καλούσης, Γεωργακόπουλος, Χατζής (90’+ Παπαδόπουλος), Κεϊτά, Παπαγεωργίου (84’ Μαστακούλης), Καραλούλης, Νούσιος (86’ Δερμιτζάκης).

Παναθηναϊκός: Ξενόπουλος, Τριανταφυλλόπουλος, Nτόκο, Μαυρομάτης, Ζερβόπουλος, Θεοχάρης, Παπανικολάου (77’ Ξεπαπαδάκης), Κουντουριώτης (74’ Δημητρούλας), Πίσπας, Μπουζούκης, Χατζηγιοβάννης.