Φουλ των… γκολ στο φινάλε!

Εξαιρετική εμφάνιση από τους έφηβους του Παναθηναϊκού που πέτυχαν 3 γκολ σε ένα επτάλεπτο και ολοκλήρωσαν εντυπωσιακά (4-1) τον αγώνα κόντρα στον Αστέρα Τρίπολης που είχε ξεκινήσει… πέρσι.

Με το εμφατικό 4-1 επιβλήθηκε η ομάδα Κ17 του Παναθηναϊκού επί της ομόλογης του  Αστέρα Τρίπολης, ολοκληρώνοντας τα 35 σχεδόν λεπτά που εκκρεμούσαν από την αναμέτρηση που είχε ξεκινήσει στις 27 Νοεμβρίου και είχε διακοπή λόγω έντονης βροχόπτωσης στο Κορωπί στο 56’ με το σκορ στο 1-1. Το παιχνίδι ολοκλήρωσε την 4η αγωνιστική του 2ου γύρου και έφερε τους νεαρούς «πράσινους» ακόμη πιο κοντά στην κορυφή του πρωταθλήματος Super League Κ17.

Είναι μάλιστα χαρακτηριστικό ότι τα τρία γκολ που σημείωσαν οι γηπεδούχοι τα πέτυχαν μέσα σε μόλις 7 λεπτά στο διάστημα 82’ – 89’. Το τελικό μάλιστα αποτέλεσμα συνιστά ανατροπή, καθώς οι Αρκάδες είχαν προηγηθεί στο… πρώτο μέρος της αναμέτρησης στο 16’ με γκολ του Τερεζίου. Λίγο πριν διακοπεί ο αγώνας ο Παναθηναϊκός είχε καταφέρει να ισοφαρίσει στο 54’ με αυτογκόλ. Όπως γίνεται κατανοητό και από το γεγονός ότι τελικά το παιχνίδι διακόπηκε, το κύριο χαρακτηριστικό του ήταν η μεγάλη δυσκολία που αντιμετώπιζαν οι ποδοσφαιριστές λόγω των καιρικών συνθηκών που επηρέαζαν την κατάσταση του αγωνιστικού χώρου.

Στο υπόλοιπο παιχνίδι που διεξήχθη στις 4 Ιανουαρίου και πάλι στο «Γ. Καλαφάτης, οι έφηβοι του Παναθηναϊκού έπιασαν πολύ καλή απόδοση, κυριάρχησαν και χωρίς να απειληθούν δημιουργούσαν καταστάσεις στην αντίπαλη εστία. Η επιβράβευσή τους άργησε λίγο να έρθει αλλά ήταν «καταιγιστική». Στο 82’ ο Σούλτσε πλάσαρε εύστοχα για να δώσει το προβάδισμα στην ομάδα του. Στο 87’ ο Καλομοίρης εκμεταλλεύτηκε την ασίστ του Σκεντεράι και έκανε το 3-1. Δύο λεπτά αργότερα ο σκόρερ έγινε δημιουργός αφού από δική του προσπάθεια και ασταθή απόκρουση του τερματοφύλακα ο Εμμανουηλίδης βρέθηκε στην κατάλληλη θέση και διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Ετσι οι «πράσινοι» πλησίασαν στους 4 βαθμούς την ΑΕΚ που προηγείται στον βαθμολογικό πίνακα του πρωταθλήματος, αλλά έχει και έναν περισσότερο αγώνα.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Παναθηναϊκός: Χριστογεώργος, Παλασκώνης, Ζωγραφάκης, Πογιάννης, Μανιδάκης, Θεοδωράκης, Εμμανουηλίδης, Σκεντεράι, Σούλτσε, Καλομοίρης, Μιχαήλ. Έπαιξαν επίσης οι: Φραντζέσκος, Σπίνος και Μαντζώρος.