Ακάθεκτοι και πρωτοπόροι!

Οι Έφηβοι του Παναθηναϊκού ξεπέρασαν και το εμπόδιο της ΑΕΚ και παρέμειναν μόνοι πρώτοι στη βαθμολογία

Επιβεβαιώνοντας τη… θέση της η Κ17 του Παναθηναϊκού έπαιξε καλύτερα από τη γηπεδούχο ΑΕΚ και κέρδισε με 1-0 χάρη σε γκολ του Σερπέζη στον αγώνα που πραγματοποιήθηκε στο Δημοτικό γήπεδο Γαλατσίου (Αλσος Βεΐκου) στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος Κ17 Super League.

Διατηρώντας τις δύο συνήθειες που τη χαρακτηρίζουν στο φετινό πρωτάθλημα, η Εφηβική ομάδα του Παναθηναϊκού ήταν ανώτερη του αντιπάλου της για μια ακόμα αγωνιστική και παρά το γεγονός ότι… σπατάλησε πολλές ευκαιρίες κατάφερε τελικά να επικρατήσει της ΑΕΚ και να παραμείνει μόνη πρώτη στο βαθμολογικό πίνακα του πρωταθλήματος.

Το παιχνίδι ξεκίνησε πολύ δυναμικά με τις δύο ομάδες να έχουν από μια καλή ευκαιρία στο πρώτο δεκάλεπτο, ωστόσο πρώτα ο Ντοματάς και στη συνέχεια ο Κοσίδης νικήθηκαν από τους τερματοφύλακες. Οσο περνούσε η ώρα ο Παναθηναϊκός εμπέδωνε στον αγωνιστικό χώρο την ανωτερότητά του πράγμα που επιβεβαιώθηκε και από τις δύο σπουδαιότερες φάσεις του υπόλοιπου του πρώτου μέρους με πρωταγωνιστή και πάλι τον Ντοματά. Η πρώτη του προσπάθεια σταμάτησε στο δοκάρι στο 21’ και η δεύτερη άουτ λίγο πριν την ανάπαυλα.

Οι «πράσινοι» μπήκαν δυνατά στην επανάληψη αποφασισμένοι να πετύχουν το γκολ που θα τους έδινε το προβάδισμα. Ο Ντοματάς συνέχισε να είναι ο κύριος εκφραστής των επιθετικών τους προσπαθειών αλλά συνέχισε επίσης να είναι άτυχος και να μην βρίσκει στόχο στις τρεις περιπτώσεις που πρωταγωνίστησε μέχρι το 60’.  Τελικά ο Σερπέζης ήταν αυτός που έλυσε τον «γρίφο» του γκολ για το «τριφύλλι» κάνοντας το 1-0 με κεφαλιά από κοντά έπειτα από σέντρα του Βαγιαννίδη από δεξιά. Στο τελευταίο δεκάλεπτο η ΑΕΚ προσπάθησε να αντιδράσει, αλλά στη μοναδική ευκαιρία που δημιούργησε στο 90’ με τον Κοπιτσή δεν τα κατάφερε κι έτσι ο Παναθηναϊκός έφυγε από το Γαλάτσι νικητής και πρωτοπόρος.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΑΕΚ: Αντωνόπουλος, Παζατζίδης, Λαζαρίδης, Αρβανίτης, Καραβίδας, Κανελλάκης, Σταμάτης (73' Πανταζέλος), Μπιλικαΐδης (85' Κοπιτσής), Κοσίδης, Δημητρίου, Κατσικάς (50' Πλουμάτος).

Παναθηναϊκός: Χριστοδούλης, Βαγιανίδης, Παρασκευόπουλος, Σαντικάι, Μαυρούδης, Σαμαράς (62' Ζαγαρίτης), Τζαβίδας (70' Κώστας), Αλεξανδρόπουλος, Ντοματάς (68' Ηλιάδης), Αθανασακόπουλος (84' Σπίνος), Σερπέζης (88' Τσιμπόκας).