Οι άνθρωποι στην άκρη του «πράσινου» πάγκου

Pouskas

Εκτός από μεγάλους ποδοσφαιριστές, ο Παναθηναϊκός ευτύχησε να ενσωματώσει στις τάξεις του και αρκετούς σπουδαίους προπονητές. Κατά καιρούς, κόσμησαν με την παρουσία τους τον «πράσινο» πάγκο.

«Ονόματα» με περγαμηνές, που έκαναν έργο, δικαιώνοντας τις προσδοκίες διοικούντων και φιλάθλων και οδηγώντας το Τριφύλλι σε επιτυχίες, εντός αλλά και εκτός συνόρων!

Ποιον να πρωτοθυμηθεί κανείς, χωρίς να αδικήσει και κάποιον; Τον πρώτο στην ιστορία του Συλλόγου, Γεώργιο Καλαφάτη ή τον πρώτο σε επίπεδο Α’ Εθνικής, Αντώνη Μηγιάκη; Τον Γιουγκοσλάβο Σβέτισλαβ Γκλίσοβιτς, τον Ούγγρο Γιόζεφ Κίνσλερ, τον Αρμένιο Σέρχιο Μαρκαριάν και τον «δικό μας» Χουάν Ραμόν Ρότσα, όλοι τους με εκπληκτικά ποσοστά... ευστοχίας στην αναλογία παιχνιδιών/νικών; Ή τους Φέρεντς Πούσκας, Γιάτσεκ Γκμοχ και Γιάννη Κυράστα, με τις φοβερές πορείες στην Ευρώπη στα παλμαρέ τους -πλην των εγχώριων επιτυχιών- και τον Βασίλη Δανιήλ, τον πολυνίκη τεχνικό στην ιστορία των «πράσινων» σε αγώνες Πρωταθλήματος;

Πρώτος προπονητής του Τριφυλλιού ήταν ο ιδρυτής του συλλόγου, Γεώργιος Καλαφάτης. Διάδοχός του ο Βρετανός Τζον Σίριλ Κάμπελ, ο οποίος έμεινε έως το 1914. Ο Καλαφάτης ανέλαβε και πάλι τα ηνία και έμεινε έως το 1928, με εξαίρεση το 1917, όταν ο Παναθηναϊκός συνεργάστηκε με τον Άγγλο Ντέιβιντ Μπαρνς.

Στη συνέχεια το Τριφύλλι στράφηκε στη μεγάλη σχολή του ουγγρικού ποδοσφαίρου. Το 1928 προσέλαβε τον Μίκλος Φόρνερ, ο οποίος έμεινε για ένα χρόνο, ώσπου τον διαδέχθηκε ο Γιόζεφ Κίνσλερ. Ο σπουδαίος Κίνσλερ έμεινε δέκα χρόνια στον πάγκο, με μια διακοπή το 1934-1935, όταν την ομάδα προπόνησε ο επίσης Ούγγρος Μάρτον Μπεμ.

Στη ζοφερή για τη χώρα δεκαετία του ’40 προπονητές διατέλεσαν κατά σειρά οι Δημητριάδης, Σπύρος Υποφάντης, Θέμος Ασδέρης, Αντώνης Μιγιάκης και ο Αυστριακός Γιόζεφ Στραντ. Το 1950 επέστρεψε στον πάγκο του ο Μηγιάκης. Το 1951 ήρθε στην Ελλάδα για λογαριασμό του Παναθηναϊκού ο Άγγλος Χάρι Γκέιμ. Έμεινε τρία χρόνια αρχικά αλλά επέστρεψε το 1960 και διατηρήθηκε έως το 1963.

Το 1954 κάθισε στον πάγκο ο Γιουγκοσλάβος Σβέτισλαβ Γκλίσοβιτς, ο προπονητής αρκετών τακτικών καινοτομιών αλλά και αυτός που πιστώνεται την ανακάλυψη του Μίμη Δομάζου από την Άμυνα Αμπελοκήπων. Έμεινε μία πενταετία ώσπου ανέλαβε ο Ούγγρος Γιαν Ζόλνταϊ. Το 1959 στην ίδρυση της Α’ Εθνικής τα ηνία ανέλαβαν οι Μηγιάκης, Σίμος, Τσούτσος.

Στον πίνακα που ακολουθεί, καταγράφονται οι 61 προπονητές που «υπηρέτησαν» τον Παναθηναϊκό από το πόστο του προπονητή, από το 1959 μέχρι και σήμερα, ενώ παρουσιάζεται και η δεκάδα με τις περισσότερες νίκες στο ενεργητικό της.

 

ΟΛΟΙ ΟΙ ΠΡΟΠΟΝΗΤΕΣ ΤΟΥ ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΥ ΑΠΟ ΤΟ 1959 ΕΩΣ ΤΟ 1978*

 ΧΡΟΝΟΛΟΓΙΑ       ΠΡΟΠΟΝΗΤΕΣ ΑΠΟ ΕΩΣ ΑΓ. ΝΙΚ. ΙΣ. ΗΤ.
1959-1960
  Αντώνης Μηγιάκης 1/7/1959 31/7/1960 31(1η-30ή)*** 23 5 3
  Οδυσσέας Τσούτσος 1/7/1959 31/7/1960 31(1η-30ή)*** 23 5 3
  Νίκος Σίμος 1/7/1959 31/7/1960 31(1η-30ή)*** 23 5 3
1960-1961
  Χάρι Γκέιμ 8/8/1960 23/6/1963 30 (1η-30ή) 23 4 3
1961-1962
  Χάρι Γκέιμ 8/8/1960 23/6/1963 30 (1η-30ή) 23 5 2
1962-1963
  Χάρι Γκέιμ 8/8/1960 23/6/1963 31 (1η-30ή)*** 19 9 3
1963-1964
  Στέφαν Μπόμπεκ 10/7/1963 5/7/1967 30 (1η-30ή) 24 6 -
1964-1965
  Στέφαν Μπόμπεκ 10/7/1963 5/7/1967 30 (1η-30ή) 20 9 1
1965-1966
  Στέφαν Μπόμπεκ 10/7/1963 5/7/1967 30 (1η-30ή) 23 3 4
1966-1967
  Στέφαν Μπόμπεκ 10/7/1963 5/7/1967 30 (1η-30ή) 17 7 6
1967-1968
  Μπέλα Γκούτμαν 6/8/1967 11/10/1967 1 (1η) 1 - -
  Λάκης Πετρόπουλος ** 12/10/1967 10/12/1967 9 (2η-10η) 3 5 1
  Χουάν Χόχμπεργκ 11/12/1967 21/7/1968 24 (11η-34η) 13 6 5
1968-1969
  Λάκης Πετρόπουλος 25/7/1968 7/6/1970 34 (1η-34η) 26 4 4
1969-1970
  Λάκης Πετρόπουλος 25/7/1968 7/6/1970 34 (1η-34η) 27 5 2
1970-1971
  Φέρεντς Πούσκας 10/6/1970 19/6/1974 34 (1η-34η) 19 10 5
1971-1972
   Φέρεντς Πούσκας 10/6/1970 19/6/1974 34 (1η-34η) 24 6 4
1972-1973
  Φέρεντς Πούσκας 10/6/1970 19/6/1974 34 (1η-34η) 22 7 5
1973-1974
  Φέρεντς Πούσκας 10/6/1970 19/6/1974 34 (1η-34η) 24 6 4
1974-1975
  Στέφαν Μπόμπεκ 1/7/1974 11/5/1975 30 (1η-30ή) 11 12 7
  Βαγγέλης Πανάκης ** 12/5/1975 18/6/1975 4 (31η-34η ) 3 - 1
  Δημήτρης Θεοφάνης ** 12/5/1975 18/6/1975 4 (31η-34η ) 3 - 1
1975-1976
  Αϊμόρε Μορέιρα 1/7/1975 7/11/1976 30 (1η-30ή) 14 10 6
1976-1977
  Αϊμόρε Μορέιρα 1/7/1975 7/11/1976 5 (1η-5η) 3 2 -
  Αντώνης Μηγιάκης ** 8/11/1976 3/12/1976 4 (6η-9η) 3 - 1
  Νίκος Τζουνάκος ** 8/11/1976 3/12/1976 4 (6η-9η) 3 - 1
  Κάζιμιρ Γκόρσκι 4/12/1976 4/11/1978 25 (10η-34η) 17 6 2
1977-1978
  Κάζιμιρ Γκόρσκι 4/12/1976 4/11/1978 34 (1η-34η) 19 7 8
1978-1979
   Κάζιμιρ Γκόρσκι 4/12/1976 4/11/1978 7 (1η-7η) 4 2 1
  Τάκης Παπουλίδης ** 5/11/1978  19/11/1978  2 (8η-9η) 1 1 -
  Δημήτρης Θεοφάνης ** 5/11/1978  19/11/1978  2 (8η-9η) 1 1 -
  Λάκης Πετρόπουλος 20/11/1978 12/11/1979 25 (10η-34η) 9 7 9

 

*Η λίστα αγώνων αφορά τα παιχνίδια του Πρωταθλήματος.
     ** Διετέλεσαν υπηρεσιακοί προπονητές.
  *** Υπολογίζονται και τα μπαράζ του 1960 και του 1963.

 

ΤΑ «ΠΡΑΣΙΝΑ ΤΙΜΟΝΙΑ» ΣΤΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΟ (1979-2015)*

ΧΡΟΝΟΛΟΓΙΑ    ΠΡΟΠΟΝΗΤΕΣ ΑΠΟ ΕΩΣ ΑΓ. ΝΙΚ. ΙΣ. ΗΤ.
1979-1980
  Λάκης Πετρόπουλος 20/11/1978 12/11/1979 6 (1η-6η) 2 3 1
  Γαβρήλος Γαζής **     13/11/1979 23/12/1979 5 (7η-12η) 2 3 -
  Μπρούνο Πεζάολα    24/12/1979 24/5/1980 24 (13η -34η)*** 12 9 3
1980-1981
  Ρόνι Άλεν 20/6/1980 18/9/1980 2 (1η-2η) 1 - 1
  Ανδρέας Παπαεμμανουήλ ** 18/9/1980 6/10/1980 3 (3η-5η) - 2 1
  Χέλμουτ Σενέκοβιτς 9/10/1980 14/6/1981 29(6η-34η) 12 11 6
1981-1982
  Λάκης Πετρόπουλος 16/6/1981 5/7/1982 35 (1η-34η)*** 19 12 4
1982-1983
  Στέφαν Κόβατς 6/7/1982 7/3/1983 21 (1η-21η) 6 7 8
  Ανδρέας Παπαεμμανουήλ ** 8/3/1983 13/4/1983 4 (22η-25η) 3 - 1
  Κώστας Τσάκος ** 14/4/1983 26/6/1983 9 (26η-34η) 5 2 2
1983-1984 
  Γιάτσεκ Γκμοχ 1/7/1983 19/6/1985 30 (1η-30ή) 19 8 3
1984-1985
  Γιάτσεκ Γκμοχ 1/7/1983 19/6/1985 30 (1η-30ή) 17 9 4
1985-1986
  Πιετρ Πάκερτ 21/6/1985 5/6/1986 30 (1η-30ή) 18 7 5
1986-1987
  Τόμισλαβ Ίβιτς 10/6/1986 2/11/1986 6 (1η-6η) 1 4 1
  Βασίλης Δανιήλ 3/11/1986 11/1/1988 24 (7η-30ή) 14 5 5
1987-1988    
  Βασίλης Δανιήλ 3/11/1986 11/1/1988 14 (1η-14η) 7 2 5
  Γιάννης Καλογεράς ** 12/1/1988 24/1/1988 2 (15η-16η) 1 - 1
  Γκίντερ Μπένγκστον 25/1/1988 2/11/1989 14 (17η-30ή) 7 4 3
1988-1989
  Γκίντερ Μπένγκστον 25/1/1988 2/11/1989 30 (1η-30ή) 14 9 7
1989-1990   
  Γκίντερ Μπένγκστον 25/1/1988 2/11/1989 7 (1η-7η) 3 4 -
  Κρίστο Μπόνεφ 3/11/1989 11/9/1990 27 (8η-34η) 18 7 2
1990-1991    
  Βασίλης Δανιήλ 13/9/1990 8/6/1992 34 (1η-34η) 23 8 3
1991-1992
  Βασίλης Δανιήλ 13/9/1990 8/6/1992 34 (1η-34η) 21 6 7
1992-1993
  Ίβιτσα Όσιμ 30/6/1992 13/3/1994 34 (1η-34η) 24 5 5
1993-1994
  Ίβιτσα Όσιμ 30/6/1992 13/3/1994 28 (1η-28η) 17 5 6
  Χουάν Ραμόν Ρότσα 14/3/1994 13/10/1996 6 (29η-34η) 5 1 -
1994-1995
  Χουάν Ραμόν Ρότσα 14/3/1994 13/10/1996 34 (1η-34η) 26 5 3
1995-1996
  Χουάν Ραμόν Ρότσα 14/3/1994 13/10/1996 34 (1η-34η) 26 5 3
1996-1997
  Χουάν Ραμόν Ρότσα 14/3/1994 13/10/1996 4 (1η-4η) 3 - 1
  Μάικ Γαλάκος * *14/10/1996 22/10/1996 1 (5η) 1 - -
  Βέλιμιρ Ζάετς 23/10/1996 18//5/1997 28 (6η-33η) 15 4 9
  Νίκος Καρούλιας ** 19/5/1997 25/5/1997 1 (34η) 1 - -
1997-1998
  Βασίλης Δανιήλ 6/6/1997 2/3/1999 34 (1η-34η) 28 1 5
1998-1999
  Βασίλης Δανιήλ 6/6/1997 2/3/1999 21 (1η-21η) 15 1 5
  Χουάν Ραμόν Ρότσα 3/3/1999 3/6/1999 13 (22η-34η)  8 4 1
1999-2000
  Γιάννης Κυράστας 10/6/1999 29/5//2000   34 (1η-34η) 28 4 2
2000-2001
  Άγγελος Αναστασιάδης 1/7/2000 21/2/2001 19 (1η-19η) 12 5 2
  Στράτος Αποστολάκης 22/2/2001 27/5/2001 11 (20ή-30ή) 8 1 2
2001-2002
  Γιάννης Κυράστας 14/6/2001 16/12/2001 10 (1η-10η) 4 3 3
  Σέρχιο Μαρκαριάν 17/12/2001 10/5/2002   16 (11η-26η)   12 4 -
2002-2003 
  Φερνάντο Σάντος 1/7/2002 16/10/2002 4 (1η-4η) 1 - 3
  Σέρχιο Μαρκαριάν 22/10/2002 27/5/2003 26 (5η-30ή) 21 4 1
2003-2004
  Ιτζάκ Σουμ 3/6/2003 4/10/2004 30 (1η-30ή) 24 5 1
2004-2005
  Ιτζάκ Σουμ 3/6/2003 4/10/2004 3 (1η-3η) 3 - -
  Σντένεκ Σκάζνι 5/10/2004 7/2/2005 14 (4η-17η) 7 3 4
  Τότης Φυλακούρης** 8/2/2005  16/2/2005 1 (18η) 1 - -
  Αλμπέρτο Μαλεζάνι 17/2/2005  18/5/2006 12 (19η-30ή) 8 4 -
2005-2006
  Αλμπέρτο Μαλεζάνι 17/2/2005 18/5/2006 30 (1η-30ή) 21 4 5
2006-2007
  Χανς Μπάκε 1/6/2006 14/9/2006 3 (1η-3η) 2 - 1
  Γιάσμικο Βέλιτς ** 15/9/2006 6/10/2006  3 (4η-6η) 2 1 -
  Βίκτορ Μουνιόθ 7/10/2006 13/5/2007   24 (7η-30ή) 12 5 7
2007-2008
  Ζοσέ Πεσέιρο 1/6/2007 31/5/2008 36 (1η-36η)*** 24 8 4
2008-2009
  Χενκ Τεν Κάτε 1/6/2008 31/5/2008 36 (1η-36η)*** 22 11 3
2009-10
  Χενκ Τεν Κάτε 1/6/2009 7/12/2009  13 (1η-13η) 10 2 1
  Νίκος Νιόπλιας 8/12/2009 18/4/2010 17 (14η-30η) 12 2 3
2010-11
  Νίκος Νιόπλιας 1/6/2010 13/11/2010 10 (1η-10η)  6 3 1
  Γιάτσεκ Γκμοχ** 14/11/2010 20/11/2010 1 (11η)  1 0 0
  Ζεσουάλδο Φερέιρα 21/11/2010 25/5/2011 25 (12η-36η)*** 14 4 7
2011-12
  Ζεσουάλδο Φερέιρα 1/6/2011 20/5/2012 36 (1η-36η)*** 25 4 7
2012-13
  Ζεσουάλδο Φερέιρα 1/6/2011 13/11/2012 10 (1η-10η) 3 6 1
  Χουάν Ραμόν Ρότσα 14/11/2012 7/1/2013 6 (11η-16η) 2 1 3
  Φάμπρι Γκονζάλες 8/1/2013 30/3/2013 11 (17η-27η) 4 3 4
  Γιάννης Βονόρτας** 31/3/2013 9/5/2013  4 (28η-μπαράζ)*** 2 2 0
2013-14
  Γιάννης Αναστασίου 1/6/2013 17/5/2014 40 (1η-40η)***  22 9 9
2014-15
  Γιάννης Αναστασίου 1/6/2014 7/6/2015 40 (1η-40η) 25 7 8
2015-16              
  Γιάννης Αναστασίου 8/6/2015 1/11/2015 9 (1η-9η) 6 1 2
  Στιβ Ρούτερ** 2/11/2015 14/11/2015 1 (10η) 1 0 0
  Αντρέα Στραματσόνι 15/11/2015 31/5/2016 26 (11η-36η)*** 13 6 7
2016-17              
  Αντρέα Στραματσόνι 1/6/2016 1/12/2016 9 (3η-12η) 4 3 2
  Μαρίνος Ουζουνίδης 1/12/2016 31/5/2017 27 (1η, 2η, 13η-36η)***  15   7  5
2017-18 Μαρίνος Ουζουνίδης 1/6/2017 συνεχίζει        

 

*Η λίστα αγώνων αφορά τα παιχνίδια του Πρωταθλήματος.
       ** Διετέλεσαν υπηρεσιακοί προπονητές.
     *** Υπολογίζονται τα μπαράζ του 1980 και του 1982, τα πλέι οφ του 2008, του 2009, του 2011, του 2012, του 2014, του 2015, του 2016, του 2017 και το μπαράζ κατάταξης του 2013.
  *** * Το 1980 τεχνικός σύμβουλος του Λάκη Πετρόπουλου ήταν ο Αλφ Ράμσεϊ και το 1982 ο Στέφαν Κόβατς, ενώ το 1986 τεχνικός σύμβουλος του Πιετρ Πάκερτ ήταν ο Κάζιμιρ Γκόρσκι.

 

OI «ΠΟΛΥΝΙΚΕΣ» ΠΡΟΠΟΝΗΤΕΣ ΤΟΥ ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΥ ΣΤΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ

ΠΡΟΠΟΝΗΤΕΣ    ΕΘΝΙΚΟΤΗΤΑ    ΑΓ.    ΝΙΚ.
Βασίλης Δανιήλ Έλληνας 161 108
Στέφαν Μπόμπεκ Γιουγκοσλάβος 150 95
Φέρεντς Πούσκας Ούγγρος 136 89
Λάκης Πετρόπουλος Έλληνας 143 86
Χουάν Ραμόν Ρότσα Αργεντινός 97 70
Χάρι Γκέιμ * Άγγλος 91 65
Γιάννης Αναστασίου Έλληνας 88 52
Ζεσουάλδο Φερέιρα Πορτογάλος 71 42
Ίβιτσα Όσιμ    Βόσνιος Βόσνιος 62 41
Κάζιμιρ Γκόρσκι Πολωνός 66 40

*Με προπονητή τον Χάρι Γκέιμ, ο Παναθηναϊκός της περιόδου 1951-1953 έδωσε 4 ματς στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα (2 νίκες) και 29 στο Πρωτάθλημα Αθηνών (16 νίκες).

Gallery