«Μισή» ανατροπή

Αν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 0-2 απέναντι στην ΑΕΚ οι Παίδες του Παναθηναϊκού κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 2-2

Παρά το γεγονός ότι βρέθηκε πίσω με δύο γκολ διαφορά, η Κ15 του Παναθηναϊκού έκανε μεγάλη προσπάθεια, κατάφερε να ισοφαρίσει σε 2-2 την αντίστοιχη ομάδα της ΑΕΚ και είχε ευκαιρίες ακόμα και για την ολική ανατροπή στον αγώνα που πραγματοποιήθηκε στο Αθλητικό Κέντρο «Γ. Καλαφάτης» στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής του Α΄ Ομίλου του Πρωταθλήματος Super League Κ15.

Τα γρήγορα γκολ – ένα σε κάθε ημίχρονο, έδωσαν σοβαρό προβάδισμα στους φιλοξενούμενους, αλλά η υπερπροσπάθεια των «πράσινων» λίγο έλειψε να τους φέρει μια μεγάλη ανατροπή. Τελικά οι δύο ομάδες μοιράστηκαν τους βαθμούς μένοντας στο 2-2.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση, αλλά το γρήγορο γκολ της ΑΕΚ από τον Πρωτούλη στο 6΄ ήταν λογικό να επηρεάσει την ομάδα που παρόλα αυτά προσπάθησε πολύ στη συνέχεια του πρώτου μέρους για να φέρει το ματς στα ίσια. Δεν τα κατάφερε ωστόσο και το σκορ στην ανάπαυλα ήταν 0-1. Σαν να μην έφτανε αυτό στο πρώτο λεπτό της επανάληψης (41’) οι «κιτρινόμαυροι» πέτυχαν με τον Χριστόπουλο τον απόλυτο αιφνιδιασμό σημειώνοντας το 2-0. Από εκείνο το σημείο και μετά το «τριφύλλι» όχι μόνο δεν το έβαλε κάτω αλλά κατέβαλε μεγάλη προσπάθεια για να ανατρέψει την κατάσταση. Και εν πολλοίς τα κατάφερε! Πρώτα μείωσε σε 1-2 με εύστοχη εκτέλεση του Κωστόπουλου σε πέναλτι το οποίο είχε κερδίσει ο Τόρρα σε ανατροπή στο 51’. Στο 60’ ο Γωγουβίτης έφερε το σκορ στα ίσια, σπρώχνοντας την μπάλα στα δίχτυα έπειτα από εκτέλεση κόρνερ και αναταραχή στην περιοχή της ΑΕΚ. Το τελευταίο 20λεπτο το παιχνίδι άνοιξε αρκετά, ο Παναθηναϊκός είχε τουλάχιστον τρεις ευκαιρίες για να σημειώσει και τρίτο γκολ, αλλά τελικά δεν τα κατάφερε μένοντας στην ισοπαλία και το 2-2.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Παναθηναϊκός: Αυγερινός, Πορφυρόπουλος (41’ Τόρρα), Γωγουβίτης, Καρνέσης, Παυλάκης, Φρόκου, Κωστόπουλος, Δημοσθενιάδης, Τζαβίδας (71’ Πουλιάνος), Κρυπαράκος, Τσοντάκης (66’ Γαρμπής).

ΑΕΚ: Μητσόπουλος, Σκαμπαρδώνης, Κανελλόπουλος, Τσιόκρης, Καλτσάς, Λεμονής, Χριστόπουλος, Πρωτούλης, Μιχόπουλος, Βαφειάδης, Λαέρτ