Είναι από εκείνες τις ανατροπές που στέλνουν το ξεκάθαρο μήνυμα σχετικά με την καλύτερη ομάδα της κατηγορίας στο πρωτάθλημα Super League Κ19: ο Παναθηναϊκός φυσικά! Το Τριφύλλι βρέθηκε να χάνει 2-0 στο 14ο λεπτό του αγώνα με το Βόλο στη θεσσαλική πόλη, όμως με μεθοδικότητα, συγκέντρωση και αποφασιστικότητα οι Πράσινοι πέτυχαν την ανατροπή, επικρατώντας εν τέλει 4-2! Με τη νίκη αυτή αύξησαν τη διαφορά από τη δεύτερη θέση και πλέον απέχουν δύο βήματα από την κατάκτηση του πρωταθλήματος!

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και αφού είχαν κεφαλιά στο δοκάρι στο 2′, βρήκαν γκολ στο 7ο λεπτό μετά από ατομικό λάθος σε φάση ανάπτυξης του Παναθηναϊκού, κλέψιμο μπάλας και γρήγορη εκτέλεση. Σαν να μην έφτανε αυτό στο 13′ ο Βόλος κέρδισε πέναλτι, το οποίο και αξιοποιήθηκε για το 2-0.

Οι Πράσινοι ανέκτησαν την αυτοκυριαρχία τους και έφτασαν στη μείωση του σκορ στο 21ο λεπτό μετά από πάσα του Φρόκου και εκτέλεση του Τόρρα. Τρία λεπτά αργότερα σουτ του Συμεωνίδη έφυγε δίπλα από το δοκάρι. Η μεγάλη ευκαιρία για ισοφάριση ήρθε στο 35′ σε τετ α τετ του Καλοσκάμη με το σουτ του να αποκρούεται από τον αντίπαλο τερματοφύλακα. Στην εκπνοή του ημιχρόνου ο Μπιλάλ αφύλαχτος μέσα από την περιοχή σούταρε άουτ.

Στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου και πιο συγκεκριμένα στο 47′ άλλαξαν οι αριθμητικές ισορροπίες, αφού ο Βόλος έμεινε με 10 ποδοσφαιριστές λόγω αποβολής. Ο Παναθηναϊκός ανέβασε στροφές και στο 59′ πέτυχε το 2-2 μετά από ωραία ανάπτυξη από δεξιά, σέντρα του Ζαφείρη και πλασέ του Μπιλάλ. Ακολούθησε επιθετικός μονόλογος της Κ19 του Τριφυλλιού με χαμένες ευκαιρίες του Καλοσκάμη στο 64′ και του Τόρρα σε τετ α τετ στο 67′. Η λύση ήρθε πάλι από τον πρώτο σκόρερ της ομάδας, τον Μπιλάλ με σουτ από το ύψος του πέναλτι στο 75′ που έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα! Το τελικό 2-4 διαμορφώθηκε στο 88′ σε αντεπίθεση από τον Νταμπίζα.

Παναθηναϊκός: Λίλο, Ζαφείρης, Κολόμπο, Καρνέσης, Προδρομίτης, Φρόκου, Κυριόπουλος (90’+1′ Τσιάβος), Συμεωνίδης (72′ Πορφυρόπουλος), Μπιλάλ, Καλοσκάμης (86′ Ψύλλας), Τόρρα (72′ Νταμπίζας).