Με νίκη συνέχισε τις υποχρεώσεις της η Κ17 του Παναθηναϊκού για τη 2η αγωνιστική της δεύτερης φάσης του πρωταθλήματος της Super League. Οι Πράσινοι ήταν ανώτεροι καθόλη τη διάρκεια της αναμέτρησης και επικράτησαν 2-0 του Ιωνικού στο γήπεδο των Τραχώνων.

Το Τριφύλλι δημιούργησε την πρώτη μεγάλη ευκαιρία στο 28′ οπότε ο Κορρές σούταρε στο οριζόντιο δοκάρι. Το γκολ δεν ήρθε και το ημίχρονο έληξε ισόπαλο. Ωστόσο με το ξεκίνημα του β’ 45λεπτου οι Πράσινοι άνοιξαν το σκορ. Οι παίκτες του Απόστολου Παπαβασιλείου συνεργάστηκαν ωραία στο 46′ και ο Τακεσιάν εκτέλεσε για το 1-0.

Οι Πράσινοι είχαν άλλες τρεις καλές ευκαιρίες για να σκοράρουν με τον Κορρέ στο 48′, τον Τακεσιάν στο 62′ και τον Μπρέγκου στο 73′. Τελικά το 2-0 διαμορφώθηκε στο 83′ με ωραία ατομική ενέργεια του Γεωργουλάκη, ο οποίος έστειλε την μπάλα στο δοκάρι και στα δίχτυα.

Παναθηναϊκός: Αποστολάκης, Σκαρλατίδης, Δουβίκας (46′ Μακρυγιάννης), Λιναρδάκης, Πόθας, Μπεβάρδος, Γεωργουλάκης (84′ Νικολάου), Τακεσιάν, Κορρές (58′ Τσατάλι), Μπρέγκου, Ρομάνο (77′ Σιάκκας).