Μπορεί να χρειάστηκε ένα φινάλε… θρίλερ, όμως η Κ17 του Παναθηναϊκού κατάφερε να επικρατήσει με ανατροπή της αντίστοιχης του ΟΦΗ με σκορ 2-1 και να παραμείνει μόνη πρώτη στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα, μετρώντας τέσσερις νίκες σε ισάριθμα ματς στο πρωτάθλημα.

Οι Πράσινοι παρά το γεγονός πως ήταν ανώτεροι σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης χρειάστηκαν ένα γκολ στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων για να μπορέσουν να πανηγυρίσουν το τρίποντο επί των Κρητικών. Ενδεικτικό δε της εικόνας του αγώνα, ήταν πως στο φινάλε οι τελικές ήταν 18 για το Τριφύλλι έναντι μόλις 6 των φιλοξενούμενων.

Το ματς στο πρώτο μέρος είχε γρήγορο ρυθμό, με τους γηπεδούχους να έχουν τον έλεγχο αλλά και τις ευκαιρίες για να σκοράρουν. Παρ’ όλα αυτά, δεν κατάφεραν να τις αξιοποιήσουν με αποκορύφωμα φυσικά το χαμένο πέναλτι του Βολάκη στο 21’, όταν ο τερματοφύλακας των Κρητικών έδιωξε την μπάλα.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με μία πολύ μεγάλη ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό, όμως ο Κυριόπουλος δεν μπόρεσε από πλεονεκτική θέση να στείλει την μπάλα στα δίχτυα. Κάπως έτσι, φτάσαμε στο 59’ όταν ο ΟΦΗ κέρδισε πέναλτι με τον Σωμαράκη να αναλαμβάνει την εκτέλεση και να δίνει το προβάδισμα στην ομάδα του.

Οι Πράσινοι πίεσαν για να φτάσουν στην ισοφάριση και δικαιώθηκαν στο 77’ όταν ο Καλός μετά από ωραία ατομική ενέργεια του Καλοσκάμη, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και «έγραψε» το 1-1. Οι ποδοσφαιριστές του Πέτρου Τασουνίδη όμως δεν σταμάτησαν να πιστεύουν στην ανατροπή και στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Καλοσκάμη βρήκαν και δεύτερο γκολ που τους χάρισε τη νίκη.

Έτσι, έφτασαν τους 12 βαθμούς μετά από τέσσερις αγωνιστικές και συνεχίζουν να προπορεύονται στη βαθμολογία του πρωταθλήματος.

Παναθηναϊκός: Παναγάκος, Καμαρός (83’ Καπαματζιάν), Τσιάβος, Ζεϊμπέκης, Αλεβιζάκης, Ψύλλας (58’ Λιατίφης), Συμεωνίδης (83’ Παπανικολόπουλος), Βολάκης, Κυριόπουλος (74’ Καλός), Καλοσκάμης, Νταμπίζας (58’ Δήμος).