Το Τριφύλλι επέστρεψε μετά από δύο χρόνια και τέσσερις μήνες στη Λεωφόρο με την αναμέτρηση της Κ19 κόντρα στην αντίστοιχη του Απόλλωνα Σμύρνης. Μία επιστροφή που έμελλε να γραφτεί με τρόπο επιβλητικό. Οι ποδοσφαιριστές του Σωτήρη Συλαϊδόπουλου ήταν ανώτεροι στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα και αξιοποιώντας τις στημένες φάσεις, επικράτησαν με το ευρύ 5-2.

Πριν ακόμα συμπληρωθεί το πρώτο δεκάλεπτο στην αναμέτρηση, οι γηπεδούχοι είχαν απωλέσει τρεις σημαντικές ευκαιρίες για να σκοράρουν και έμοιαζε να είναι θέμα χρόνου να έρθει και το γκολ. Αυτό, τελικώς, συνέβη στο 30’ όταν ο Καρβούνης μετά από εκτέλεση κόρνερ, έστειλε με κεφαλιά την μπάλα στα δίχτυα.

Τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Παναθηναϊκός έφτασε και σε δεύτερο γκολ όταν ο Μπιλάλ μετά από ωραία ενέργεια από δεξιά γύρισε στον Αθανασακόπουλο και εκείνος δεν δυσκολεύτηκε να σκοράρει προ κενής εστίας.

Με μόλις δύο λεπτά να έχουν κυλήσει στην επανάληψη, το Τριφύλλι έφτασε σε τρίτο τέρμα με τον Μπιλάλ, ενώ στο 52’ ο Ρόμπι προσέθεσε και αυτός το όνομα του στη λίστα των σκόρερ «γράφοντας» το 4-0.

Στο 64’ ο Αθανασακόπουλος μετά από εντυπωσιακή ατομική ενέργεια, κέρδισε πέναλτι από αντικανονικό μαρκάρισμα του Ριτσοτάκη. Την εκτέλεση ανέλαβε ο ίδιος ο αρχηγός του Τριφυλλιού και με όμορφο χτύπημα ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 5-0. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν τρία λεπτά αργότερα με τον Δούμα από κοντά να νικάει τον Χατζηγιαννάκη, ενώ στο 89’ ο Λάτσκα με διαγώνιο σουτ «έγραψε» το 5-2 που ήταν και το τελικό σκορ. Με τον τρόπο αυτόν, η Κ19 του Παναθηναϊκού πέτυχε τη δεύτερη νίκη της σε ισάριθμα ματς στο πρωτάθλημα.

Παναθηναϊκός: Χατζηγιαννάκης, Ρόμπι, Σιδεράς, Τουρκοχωρίτης, Λαζαρίδης, Ηλιάδης (57’ Στόιος), Αθανασακόπουλος (69’ Κωστόπουλος), Καρβούνης (51’ Φρόκου), Κρυπαράκος (57’ Τόρρα), Μπιλάλ (57’ Παυλάκης), Τζαβίδας.