Έπειτα από μια κακή παρένθεση η Κ17 του Παναθηναϊκού επέστρεψε στις νίκες. Οι Πράσινοι επικράτησαν 1-0 του Ιωνικού στο Αθλητικό Κέντρο Αργυρούπολης, πανηγύρισαν την όγδοη εφετινή νίκη τους στο πρωτάθλημα Super League Κ17 και ανέβηκαν στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας.

Η ομάδα του Βασίλη Παπαδάκη και του Πέτρου Τασουνίδη ήταν ανώτερη, κυριάρχησε καθόλη τη διάρκεια του ματς κι έχασε πολλές ευκαιρίες για να πετύχει μια πιο ευρεία νίκη. Η πρώτη μεγάλη φάση δημιουργήθηκε μόλις στο 1′ με κεφαλιά του Ναλιτζή που κατέληξε στο δοκάρι. Στη συνέχεια, οι Πράσινοι απείλησαν στο 8′ με τον Λάζαρη κι ο Ιωνικός απάντησε με τετ α τετ στο 9′ το οποίο απέτρεψε ο Μέμα.

Ο Παναθηναϊκός είχε ένα δυνατό δεκάλεπτο στο διάστημα 20′-30′, κι αφού απείλησε στο 21′ με τον Νότα και στο 29′ με τον Νικολετόπουλο, έφτασε στο γκολ που δικαιούτο. Στο 30′ οι Πράσινοι αναπτύχθηκαν εξαιρετικά κι ο Κοκκάκης πάσαρε προς τον Ρομάνο, ο οποίος «έγραψε» το 1-0 με σουτ μέσα απ’ την περιοχή.

Η πίεση του Τριφυλλιού συνεχίστηκε με τον Ναλιτζή να μην ευστοχεί σε δύο τετ α τετ στο 32′ και το 39′, ενώ ο σέντερ φορ του Παναθηναϊκού είχε ακόμη μια καλή στιγμή στο 44′, οπότε η κεφαλιά του, έπειτα απ’ τη σέντρα του Λάζαρη, κατέληξε λίγο άουτ.

Στο β’ ημίχρονο ο ρυθμός του αγώνα έπεσε, οι Πράσινοι είχαν τον έλεγχο του παιχνιδιού, ενώ ο Ιωνικός προσπάθησε να ισοφαρίσει με ένα σουτ στο 55′.

Παναθηναϊκός: Μέμα, Κοκκάκης (78′ Κανάκης), Διαμαντής, Δάμης, Κάτρης, Νικολετόπουλος, Νότας, Λάζαρης (70′ Παπατριανταφύλλου), Ναλιτζής (78′ Σταγάκης), Σπαθάρης, Ρομάνο (62′ Γεωργουλάκης).

Ιωνικός: Χατσατριάν, Κυρίτσης, Καραμπάγιας, Κικκίδης, Μπακαούκας, Σουλιάδης, Τσινάρη, Φαλάδος, Ντόβας, Μούσσας, Διαμαντόπουλος.