Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στο πρωτάθλημα η Κ17 του Παναθηναϊκού επικρατώντας με 4-1 εκτός έδρας της αντίστοιχης του Ατρόμητου. Οι ποδοσφαιριστές του Κώστα Φρατζέσκου ήταν ανώτεροι σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης των αντιπάλων τους, βγάζοντας μεταξύ άλλων σταθερότητα στο παιχνίδι τους.

Το Τριφύλλι μπήκε δυνατά στο ματς από το πρώτο λεπτό και μόλις στο 2’ ο Κυριόπουλος με απευθείας εκτέλεση φάουλ άνοιξε το σκορ, ενώ στο 20’ ο Νταμπίζας, μετά από ασίστ του Καλοσκάμη, διπλασίασε τα τέρματα για την ομάδα του.

Στο 28’ ο Καλοσκάμης δεν δυσκολεύτηκε από κοντά να στείλει την μπάλα στα δίχτυα για να ανεβάσει τον δείκτη του σκορ στο 3-0, ενώ οι φιλοξενούμενοι έφτασαν και σε τέταρτο γκολ με τον ίδιο ποδοσφαιριστή στο 37’. Το μόνο που κατάφεραν οι γηπεδούχοι ήταν να μειώσουν στο πρώτο λεπτό της επανάληψης σε 4-1, που έμελλε να είναι και το τελικό αποτέλεσμα.

Παναθηναϊκός: Παναγάκος, Καμαρός, Τσεβάς (58′ Λιατίφης), Αλεβιζάκης, Ζεϊμπέκης, Ψύλλας, Βολάκης (76′ Καπαματζιάν), Συμεωνίδης (46′ Τσιάβος) Νταμπίζας (62′ Καλός), Κυριόπουλος (76′ Παπανικολόπουλος), Καλοσκάμης.

Ατρόμητος: Σταυριανάκος, Μπίμπας, Παναγιώτου, Γκίνης, Κορομηλάς, Πιζάνιας (65′ Καλαμάτας), Κουτουλάκος (54′ Αλεξίου), Τσαντίλας, Πατσατζόγλου (54′ Τσαγκάρης), Μούτσης.