Με ήττα ολοκληρώσε τις υποχρεώσεις της στο πρωτάθλημα της Super League η Κ17 του Παναθηναϊκού. Οι Πράσινοι σε ένα παιχνίδι δίχως βαθμολογικό ενδιαφέρον, ηττήθηκαν 2-0 από την ΑΕΚ στο γήπεδο Γαλατσίου για την 18η αγωνιστική. Μολονότι πάντως η Κ17 του Παναθηναϊκού δεν πέτυχε τον στόχο τής εισόδου στα πλέι οφ για τη διεκδίκηση του τίτλου, έδειξε κατά τη διάρκεια της σεζόν ότι διαθέτει μια ταλαντούχα γενιά παικτών, που μπορούν να αφήσουν το στίγμα τους στο ελληνικό ποδόσφαιρο.

Οι παίκτες της ΑΕΚ αιφνιδίασαν τους Πράσινους και άνοιξαν το σκορ μόλις στο 4′ με πλασέ του Ανδρικόπουλου μέσα από την περιοχή. Η Ένωση απείλησε ξανά στο 6′ με μεγάλη διπλή ευκαιρία αλλά και σπουδαία επέμβαση του Παπανικολόπουλου, ενώ ο γκολκίπερ του Παναθηναϊκού απέκρουσε δύσκολα και στο 20′ το σουτ του Χατζηνικολάου. Το Τριφύλλι απάντησε με δική του μεγάλη φάση στο 28′ με τον Νότα αλλά και με τον Ορμενάι στο 33′, ενώ η ΑΕΚ στο 45′ έχασε ευκαιρία με τον Κατωπόδη. Ο Παναθηναϊκός θα μπορούσε να έχει ισοφαρίσει στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ του Ρομάνο, ο Παπατριανταφύλλου με κεφαλιά μέσα απ’ τη μικρή περιοχή δεν μπόρεσε να σκοράρει.

Στο 48′ ο Παπανικολόπουλος απέκρουσε δύσκολα την επιθετική προσπάθεια της ΑΕΚ, ενώ στο 65′ ο γκολκίπερ της Ένωσης απομάκρυνε εξίσου δύσκολα την κεφαλιά του Νότα. Τελικά η ΑΕΚ έφτασε στο δεύτερο γκολ στο 79′ με ατομική προσπάθεια και σουτ του Ανδρικόπουλου (2-0). Οι Πράσινοι θα μπορούσαν να έχουν σκοράρει στο 89′ αλλά ο Λάζαρης με εξουδετερωμένο τον αντίπαλο γκολκίπερ δοκίμασε το σουτ εκτός περιοχής αλλά η μπάλα κατέληξε άουτ.

ΑΕΚ: Ζαρκάδης, Καντίου, Χατζηνικολάου, Μούτσα, Σέχου, Κρουσελνίτσκυ, Κατωπόδης, Κολιμάτσης, Μαρουπσής, Ανδρικόπουλος, Κοντάκης.

Παναθηναϊκός: Παπανικολόπουλος, Κανάκης (61′ Φικάι), Διαμαντής, Μερκούρης, Δάμης, Παπατριανταφύλλου (46′ Χασανάγκο), Νότας, Σπαθάρης, Ναλιτζής (46′ Λάζαρης), Ορμενάι (76′ Καραγκούνης), Ρομάνο (76′ Βαγιαννίδης).