Πρώτη απώλεια βαθμών για την Κ19 του Παναθηναϊκού που έμεινε στο ισόπαλο 0-0 εκτός έδρας με την αντίστοιχη της ΑΕΛ. Οι φιλοξενούμενοι παρά το γεγονός πως δημιούργησαν πολλές καλές ευκαιρίες, δεν βρήκαν τρόπο να σκοράρουν και έτσι δεν μπόρεσαν να δώσουν συνέχεια στο νικηφόρο σερί των δύο πρώτων αγωνιστικών. Στα αξιοσημείωτα και η έντονη βροχόπτωση κατά τη διάρκεια της αναμέτρησης που δημιούργησε έναν δύσκολο αγωνιστικό χώρο για τους ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους γηπεδούχους ήταν ο τερματοφύλακας Σουλούκος που σε ουκ ολίγες περιπτώσεις έσωσε την ομάδα του. Οι ποδοσφαιριστές του Παναθηναϊκού μπήκαν δυνατά από το ξεκίνημα και πριν ακόμα συμπληρωθούν δέκα λεπτά στο ματς Κρυπαράκος και Καρβούνης είχαν απωλέσει δύο πολύ σημαντικές ευκαιρίες για να ανοίξουν το σκορ. Ανάλογη κατάληξη είχαν και οι προσπάθειες των Τζαβίδα και Ηλιάδη λίγο αργότερα.

Στο ξεκίνημα της επανάληψης, ο Κρυπαράκος μέσα από την μικρή περιοχή δεν μπόρεσε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα, ενώ η πίεση των παικτών του Τριφυλλιού έγινε ακόμα πιο ασφυκτική προς το φινάλε του αγώνα και αφού πρώτα η ΑΕΛ είχε μείνει με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής. Χαρακτηριστικότερη φάση αυτή στο 70’ όταν οι αντίπαλοι αμυντικοί σταμάτησαν πάνω στη γραμμή το «ψαλιδάκι» του Σιδερά, ενώ το σουτ του Αθανασακόπουλου λίγα λεπτά μετά, πέρασε ελάχιστα άουτ. Παρ’ όλα αυτά, το γκολ δεν ήρθε και έτσι ο Παναθηναϊκός δεν έφυγε από τη Θεσσαλία με το τρίποντο που άξιζε βάσει εικόνας του αγώνα.

Παναθηναϊκός: Χατζηγιαννάκης, Τουρκοχωρίτης, Λαζαρίδης (60’ Κούτσιας), Σιδεράς, Ρόμπι, Ηλιάδης (60’ Δημοσθενιάδης), Καρβούνης (82’ Παυλάκης), Αθανασακόπουλος Κρυπαράκος (70’ Στόιος), Τζαβίδας, Μπιλάλ.