Με μια μεγάλη εμφάνιση η Κ19 του Παναθηναϊκού πέτυχε σπουδαία νίκη με 2-0 επί του ΠΑΟΚ στο “Γ. Καλαφάτης” για την 9η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Super League.

Οι Πράσινοι του Βαγγέλη Σάμιου, ιδίως στο β’ ημίχρονο, ήταν καταιγιστικοί έπαιξαν εκπληκτικό ποδόσφαιρο, πέτυχαν δύο γκολ με πρωταγωνιστή και σκόρερ τoν Μπιλάλ, είχαν πολλές φάσεις και θα μπορούσαν να πετύχουν ευρύτερη νίκη. Κυριάρχησαν στο γήπεδο, έδειξαν τις μεγάλες δυνατότητες που έχουν και σκαρφάλωσαν στην κορυφή της βαθμολογίας, έχοντας ένα ματς περισσότερο απ’ τον Ατρόμητο.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν ισορροπημένο με τις δυο ομάδες να μοιράζοντας φάσεις και εντυπώσεις. Στο 3′ σε τετ α τετ του Τόρρα ο Μοναστηρλής απέκρουσε. Στο 30′ ο ΠΑΟΚ απείλησε με σουτ του Σμυρλή και στο 34′ με κεφαλιά του Μανωλιούδη. Ο Παναθηναϊκός απάντησε με δύο φάσεις στο 40′ με τον Φρόκου (απέκρουσε ο Μοναστηρλής) και στο 43′ με τον Προδρομίτη, ο οποίος σούταρε άουτ.

Στο δεύτερο ημίχρονο η απόδοση των παικτών του Παναθηναϊκού ήταν εξαιρετική, καθώς κυριάρχησαν στο γήπεδο. Στο 51′ ο Τόρρα απείλησε με μακρινό σουτ αλλά η μπάλα κατέληξε λίγο άουτ, ενώ στο 54′ ο Λίλο αντέδρασε εντυπωσιακά στο σουτ του Δαρέλα. Τελικά ο Παναθηναϊκός άνοιξε το σκορ στο 57′ με τον Μπιλάλ. Έπειτα από διπλή προσπάθεια, αρχικά του Παυλάκη κι εν συνεχεία του Καλοσκάμη, ο Αιγύπτιος επιθετικός πήρε το ριμπάουντ και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.

Προτού κοπάσουν οι πανηγυρισμοί των παικτών του Τριφυλλιού, ήρθε και το δεύτερο γκολ που έθεσε… νοκ άουτ τον Δικέφαλο του Βορρά. Στο 60′ ο Τόρρα κινήθηκε από τα δεξιά και σέντραρε προς την περιοχή, εκεί όπου και πάλι ο Μπιλάλ με εξαιρετική γυριστή κεφαλιά έστειλε την μπάλα στο “Γ” για το 2-0.

Ο Παναθηναϊκός συνέχισε να έχει εξαιρετικό ρυθμό χάνοντας κι άλλες ευκαιρίες για ευρύτερη νίκη. Στο 72′ ο Κυριόπουλος απείλησε με σουτ, στο 80′ ο Μπιλάλ με κεφαλιά και στο 81′ πάλι ο Αιγύπτιος έπειτα από καταπληκτικό συνδυασμό των Ζαφείρη και Κυριόπουλου. Σε όλες τις περιπτώσεις απέκρουσε ο γκολκίπερ του Δικεφάλου.

Ο ΠΑΟΚ είχε δοκάρι στο 82′ με τον Σμυρλή, ενώ στο 92′ ο Λιατίφης είχε εξαιρετικό σουτ στη γωνία αλλά και πάλι ο Μοναστηρλής απέκρουσε εντυπωσιακά αποτρέποντας μια βαριά ήττα για την ομάδα του.

Παναθηναϊκός: Λίλο, Ζαφείρης, Παυλάκης, Χαχούλης (52′ λ.τρ. Καρνέσης), Προδρομίτης, Κωστόπουλος, Τόρρα (65΄Κυριόπουλος), Φρόκου (65′ Λιατίφης), Μπιλάλ (86′ Νταμπίζας), Καλοσκάμης (86′ Ψύλλας), Βολάκης.

ΠΑΟΚ: Μοναστηρλής, Τσοπούρογλου, Αβεντισιάν, Μανωλιούδης, Τσιακούμης, Ρουμιάντσεβ (64′ Κωττάς), Σπυράκος, Κουτεντάκης, Κεδίκογλου (64′ Tζίμας), Δαρέλας (79′ Καλόγηρος), Σμυρλής.