Η εντυπωσιακή πορεία της Κ19 του Παναθηναϊκού σταμάτησε στην Τρίπολη. Η ομάδα του Βαγγέλη Σάμιου, που μετρούσε πέντε σερί νίκες στο πρωτάθλημα Super League K19, ηττήθηκε από τον Αστέρα με δραματικό τρόπο. Οι Πράσινοι μολονότι προηγήθηκαν 0-2 στο ημίχρονο, υπέστησαν ολικό μπλακ άουτ στο δεύτερο 45λεπτο, δέχθηκαν τρία γκολ στο διάστημα 80′-89′ και έχασαν με 3-2! Ήταν η πρώτη ήττα για το Τριφύλλι μετά από περίπου δύο μήνες και το ματς με τον ΠΑΣ Γιάννινα (2-1) στις 29 Αυγούστου.

Ο Παναθηναϊκός, που έπαιξε δίχως τους Μπιλάλ, Φρόκου, Συμεωνίδη, Καρνέση, προηγήθηκε στο σκορ (0-1) στο 30′ έπειτα από ωραία ατομική ενέργεια του Καλού απ’ τα αριστερά και εύστοχο σουτ με το δεξί. Προτού ολοκληρωθεί το ημίχρονο οι Πράσινοι βρήκαν και δεύτερο γκολ. Στο 40′ και πάλι ο Καλός κινήθηκε απ’ τα αριστερά, πάτησε περιοχή, έκοψε προς τη μικρή περιοχή, όπου ο Βολάκης με πλασέ πέτυχε το 0-2.

Το Τριφύλλι θα μπορούσε να έχει πετύχει και τρίτο γκολ πριν απ’ το φινάλε του ημιχρόνου αλλά το διαγώνιο σουτ του Παυλάκη μέσα απ’ την περιοχή στο 45′ κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι. Αντί όμως για το 0-3 ακολούθησε ένα μπλακ άουτ… Ο Αστέρας αντέδρασε στο ξεκίνημα του β’ ημιχρόνου έχοντας δοκάρι στο 51′, ενώ στο 67′ είχε και δεύτερο δοκάρι σε εκτέλεση φάουλ απ’ τα 45 μέτρα!

Η εικόνα του Παναθηναϊκού στο β’ ημίχρονο δεν ήταν καλή, κάτι που εκμεταλλεύτηκαν οι παίκτες του Αστέρα, οι οποίοι με δύο γκολ σε ένα πεντάλεπτο μετέτρεψαν το 0-2 σε 2-2. Στο 80′ ο Ζούγλης με σουτ έξω απ’ την περιοχή μείωσε σε 1-2 και στο 85′ έπειτα από ατομική ενέργεια του Γκάτα η ομάδα της Τρίπολης ισοφάρισε.

Ο Παναθηναϊκός δημιούργησε την πρώτη του φάση στο β’ ημίχρονο στο 87′ αλλά το σουτ του Παυλάκη από πλάγια θέση αποκρούστηκε απ’ τον γκολκίπερ του Αστέρα Γραμματικάκη. Και η ολική ανατροπή επιτεύχθηκε για τους γηπεδούχους στο 89′ με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μιχόπουλου, ο οποίος έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι και στα δίχτυα διαμορφώνοντας το τελικό 3-2.

Αστέρας Τρίπολης: Γραμματικάκης, Γουσέτης (46′ Αϊντί), Χριστόπουλος, Γκρόζντανιτς (65′ Γκάτα), Θεοδωρίδης (81′ Καπέρδας), Προύντζος, Ζούγλης (88′ Τσιράκης), Ανανιάδης, Κωστέας, Μιχόπουλος, Αντωνάκης (65′ Λάσκαρης).

Παναθηναϊκός: Λίλο, Ζαφείρης (94′ Καμαρός), Παυλάκης, Προδρομίτης, Χαχούλης (76′ Τσεβάς), Κωστόπουλος (94′ Κυριόπουλος), Πορφυρόπουλος (65′ Λιατίφης), Καλοσκάμης, Τόρρα (65′ Νταμπίζας), Καλός, Βολάκης.