Μέχρι και τα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης με τον Άρη για την 9η αγωνιστική, η Κ19 του Παναθηναϊκού κρατούσε στα χέρια της την τέταρτη νίκη σε επτά αγώνες στο πρωτάθλημα Super League Κ19. Ωστόσο, ένα ολιγόλεπτο μπλακ άουτ στο φινάλε, μετέτρεψε μια διαφαινόμενα άνετη επικράτηση σε μια πικρή ισοπαλία. Το 2-0 που διαμορφώθηκε γρήγορα με ένα εκρηκτικό ξεκίνημα για το Τριφύλλι, μετετράπη σε 2-2 στο φινάλε με δύο γκολ των Κιτρίνων στο 89’ και το 92’. Αν μη τι άλλο, ήταν μια διδακτική ημέρα για τους παίκτες του Βαγγέλη Σάμιου και του Ανδρέα Ντρένοβα.

Ο Παναθηναϊκός άρχισε το παιχνίδι του, όπως το συνηθίζει πολύ δυναμικά και ασκώντας μεγάλη πίεση στον αντίπαλο. Δημιούργησε πολλές καλές στιγμές με Βολάκη στο 2’, Συμεωνίδη στο 5’, Καλοσκάμη στο 8’, Μπιλάλ στο 16’ και έφτασε στην επίτευξη δύο γκολ προτού συμπληρωθούν 25 λεπτά. Στο 17’ ο Συμεωνίδης έκανε καταπληκτική ατομική προσπάθεια, σούταρε στο «Γ» και άνοιξε το σκορ με ένα πανέμορφο τέρμα, ενώ στο 21’ ο Σπαθάρης διαμόρφωσε το 2-0 μέσα απ’ την περιοχή μετά από γύρισμα του Βολάκη, ο οποίος θα μπορούσε να σκοράρει στο 26’ μετά από ωραία ατομική ενέργεια.

Οι Πράσινοι είχαν ακόμα μια μεγάλη (διπλή) ευκαιρία για να διευρύνουν το προβάδισμά τους στο ξεκίνημα του β’ ημιχρόνου (46’) έπειτα από συνδυασμό του Καλοσκάμη με τον Κυριόπουλο. Μολονότι δεν πέτυχαν τρίτο γκολ, οι παίκτες του Παναθηναϊκού είχαν τον απόλυτο έλεγχο μέχρι και τα τελευταία λεπτά. Ωστόσο, στο 89’ ο Αλμυράς μείωσε για τον Άρη με σουτ στην κίνηση και στο 92’ ο Τζίμας διαμόρφωσε το τελικό 2-2.

Παναθηναϊκός: Παναγάκος, Τσεβάς, Παυλάκης, Προδρομίτης, Φικάι, Σπαθάρης (80’ Λάζαρης), Συμεωνίδης, Καλοσκάμης (85’ Ορμενάι), Κυριόπουλος (72’ Καλός), Βολάκης (80’ Κάτρης), Μπιλάλ (72’ Νταμπίζας).