Νίκη τεράστιας σημασίας πήρε η Κ15 του Παναθηναϊκού επί του Αστέρα Τρίπολης με 1-0 και πλέον κρατάει στο χέρι της την πρόκριση στην τελική φάση του πρωταθλήματος. Οι Πράσινοι με την έβδομη σερί νίκη τους βρέθηκαν στη δεύτερη θέση, η οποία δίνει το εισιτήριο για τα play offs και πλέον απομένουν τρεις αγώνες για την ολοκλήρωση της κανονικής διάρκειας.

Το γκολ που έκρινε το νικητή του αγώνα πέτυχε στο 5ο λεπτό ο Γκρεμούτης μετά από σέντρα του Ιωάννου και λάθος του αντίπαλου τερματοφύλακα. Ο Αστέρας ανοίχτηκε για να ισοφαρίσει και έχασε σημαντική ευκαιρία στη λήξη του ημιχρόνου με τον Σπυρόπουλο να αποκρούει δυνατή κεφαλιά. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός έχασε μεγάλη ευκαιρία να «καθαρίσει» το ματς στο 65′ με το σουτ του Χατζηκωνσταντίνου μέσα από την περιοχή να στέλνει τη μπάλα στο δοκάρι. Στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων οι φιλοξενούμενοι πλησίασαν στην ισοφάριση αλλά ο Σπυρόπουλος έκανε σπουδαία επέμβαση σε μακρινό σουτ.

Παναθηναϊκός: Σπυρόπουλος, Γαζής, Βύντρα, Χατζηκωνσταντίνου (68′ Αρβανιτάκης), Δημακόπουλος (70′ Τσόμος), Θεοχάρης, Λόμπας, Ρεμούνδος, Σουχλάκης (70′ Κουρουνιώτης), Ιωάννου, Γκρεμούτης (15′ Δήμου).