Την τρίτη σερί νίκη της στο πρωτάθλημα πανηγύρισε η Κ17 του Παναθηναϊκού. Οι Πράσινοι του Απόστολου Παπαβασιλείου, μολονότι βρέθηκαν να χάνουν απ’ τον Αστέρα Τρίπολης, έκαναν την ολική ανατροπή και με τρία γκολ στο β’ ημίχρονο πανηγύρισαν μια σπουδαία νίκη με 3-1 που τους διατηρεί στις πρώτες θέσεις της βαθμολογίας για τη β’ φάση του πρωταθλήματος Super League Κ17.

Ο Αστέρας προηγήθηκε μόλις στο 3′ με τον Αγγελάκη έπειτα από λάθος της άμυνας του Τριφυλλιού. Σταδιακά όμως οι Πράσινοι πήραν τον έλεγχο του αγώνα κι άρχισαν να δημιουργούν απειλητικές καταστάσεις στην περιοχή των φιλοξενούμενων. Αποκορύφωμα στο α’ ημίχρονο αποτέλεσε το δοκάρι που είχε ο Παναθηναϊκός στο 18′ μετά από ωραία ανάπτυξη και διώξιμο ενός αμυντικού του Αστέρα που λίγο έλειψε να σκοράρει εις βάρος της ομάδας του.

Στο β’ ημίχρονο οι παίκτες του Τριφυλλιού μετουσίωσαν σε γκολ την υπεροχή τους φτάνοντας στην ισοφάριση (1-1) στο 59′ με εξαιρετικό σουτ του Ρομάνο εκτός περιοχής έπειτα από πάσα του Τσέλιου. Μόλις δύο λεπτά αργότερα (61′) ο Κορρές και ο Τακεσιάν πίεσαν τον αντίπαλο τερματοφύλακα, ο οποίος δεν κατάφερε να απομακρύνει και ο Τακεσιάν με ωραίο σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 2-1.

Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στο 70′ από μια θαυμάσια ομαδική συνεργασία και ένα «μαγικό» τακουνάκι του Ρομάνο, ο οποίος έχοντας πλάτη στο τέρμα «έγραψε» το 3-1 φτάνοντας τα οχτώ γκολ στο πρωτάθλημα Super League Κ17. Οι Πράσινοι που θα μπορούσαν να διευρύνουν ακόμα περισσότερο τη νίκη τους, απείλησαν επίσης με τον Τακεσιάν και τον Σιάκκα.

Παναθηναϊκός: Αποστολάκης, Σκαρλατίδης (88′ Παπαποστόλου), Βενάκης, Λιναρδάκης, Καλοσκάμης, Μπεβάρδος, Τσέλιος (88′ Σώκος), Τακεσιάν, Τσατάλι (60′ Κορρές), Μπρέγκου (73′ Σιάκκας), Ρομάνο.

Αστέρας Τρίπολης: Αρχοντακάκης, Αγγέλου, Ρουμπιές, Νικολόπουλος, Κακούλης, Καλά, Ανδρεάδης, Καλλαντζή, Αγγελάκης, Γεωργόπουλος, Τηλαβερίδης.