Η Κ19 του Παναθηναϊκού επέστρεψε στις νίκες και παρέμεινε στην κορυφή της βαθμολογίας του πρωταθλήματος Κ19 της Super League. Οι Πράσινοι που ήταν ανώτεροι, πέρασαν νικηφόρα από την έδρα της Λαμίας επικρατώντας με 1-0 για τη 10η αγωνιστική του πρωταθλήματος και ανέκαμψαν μετά την εντός έδρας ισοπαλία με τον ΟΦΗ.

Η ομάδα του Βαγγέλη Σάμιου κυριάρχησε στο γήπεδο, είχε την καθολική υπεροχή στο ματς κι έφτασε δίκαια στη νίκη καθώς δεν απειλήθηκε καθόλου απ’ τη Λαμία που έπαιξε δυνατά αλλά δεν μπόρεσε να προκαλέσει προβλήματα στο Τριφύλλι.

Ο Παναθηναϊκός κυνήγησε το γκολ απ’ τα πρώτα λεπτά χάνοντας δύο σημαντικές ευκαιρίες με τον Βολάκη στο 8′ και τον Φρόκου στο 9′ αλλά και στις δυο περιπτώσεις απέκρουσε ο γκολκίπερ της Λαμίας. Οι Πράσινοι συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο του αγώνα και στο 44′ άγγιξαν το γκολ αλλά ο Νταμπίζας «σημάδεψε» το δοκάρι.

Η πίεση συνεχίστηκε και στο β’ ημίχρονο με τον Καλοσκάμη να πλησιάζει στο γκολ στο 56′. Ο νεαρός άσος του Παναθηναϊκού σούταρε απ’ το ύψος του πέναλτι αλλά αντίπαλος αμυντικός απομάκρυνε πάνω στη γραμμή. Εν τέλει, το Τριφύλλι βρήκε το γκολ που έψαχνε και που άξιζε στο 59′ με τον Νταμπίζα, ο οποίος έπιασε ένα θαυμάσιο σουτ έξω απ’ την περιοχή στέλνοντας την μπάλα στο απέναντι «Γ» για το 0-1.

Ο Νταμπίζας λίγο έλειψε να σκοράρει και στο 65′ αλλά αυτή τη φορά το σουτ που δοκίμασε μέσα απ’ την περιοχή δεν βρήκε στόχο για το 0-2. Οι Πράσινοι, παρόλο που έμειναν με παίκτη λιγότερο στο γήπεδο λόγω αποβολής του Χαχούλη στο 78′, δεν απειλήθηκαν και έφτασαν σε μια σημαντική νίκη που τους διατηρεί στην κορυφή της βαθμολογίας έχοντας πάντως δύο ματς περισσότερα απ’ τον Ατρόμητο.

Λαμία: Τρόπουλος, Δερματάς, Πέτρου, Κώστας, Τρούμπουλος, Κωστακόπουλος, Κοντονίκος, Αναγνωστόπουλος, Δαβής, Λαμπρόπουλος, Παπαλέξης.

Παναθηναϊκός: Χατζηγιαννάκης, Ζαφείρης, Τσεβάς (72′ Κολόμπο), Χαχούλης, Προδρομίτης, Κωστόπουλος, Τόρρα (46′ Καλοσκάμης), Φρόκου, Νταμπίζας (72′ Μπιλάλ), Κυριόπουλος (90′ Συμεωνίδης), Βολάκης (80′ Λιατίφης).