Μια δύσκολη, αγχωτική αλλά συνάμα πολύ σπουδαία νίκη πανηγύρισε η Κ19 του Παναθηναϊκού για την 5η αγωνιστική της Super League K19 επί του ΠΑΣ Γιάννινα με 2-1. Οι Πράσινοι που προέρχονταν απ’ το εντυπωσιακό 8-0 επί της Σλάβια Σόφιας για το Youth League, ήταν λογικό να βγάλουν κόπωση καθώς αγωνίστηκαν μεσοβδόμαδα. Παρ’ όλα αυτά, οι παίκτες του Βαγγέλη Σάμιου και του Ανδρέα Ντρένοβα, υπό το βλέμμα του προπονητή της πρώτης ομάδας, Ιβάν Γιοβάνοβιτς, πάλεψαν μέχρι το τελευταίο λεπτό και έφτασαν σε μια σημαντική επικράτηση με γκολ στο φινάλε απ’ τον Βολάκη, ο οποίος σκόραρε για τρίτη σερί αγωνιστική.

Ο ΠΑΣ Γιάννινα άνοιξε το σκορ με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Κύρκου στο 11′ και στη συνέχεια προσπάθησε να κρατήσει το κρατήσει το προβάδισμα παίζοντας κλειστά και με αντεπιθέσεις. Οι Πράσινοι όμως, βρήκαν γρήγορα το γκολ της ισοφάρισης καθώς στο 22′, έπειτα από ωραία κάθετη πάσα του Κυριόπουλου, ο Μπιλάλ -πρώτος σκόρερ του περυσινού πρωταθλήματος- εκτέλεσε γράφοντας το 1-1.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν ως επί το πλείστον ένας μονόλογος του Παναθηναϊκού που έχασε 4-5 μεγάλες ευκαιρίες με Βολάκη, Κυριόπουλο και Μπιλάλ. Τελικά το Τριφύλλι έφτασε στο νικητήριο γκολ στο 89′ με τον Βολάκη μετά από ωραία συνεργασία και παράλληλη μπαλιά του Τσεβά.

Οι Πράσινοι πανηγύρισαν τη δεύτερη νίκη τους στο πρωτάθλημα σε τρία παιχνίδια καθώς στην πρεμιέρα είχαν επικρατήσει 0-4 του Λεβαδειακού, ενώ ακολούθως ηττήθηκαν 2-1 απ’ την ΑΕΚ.

Παναθηναϊκός: Παναγάκος, Τσεβάς, Παυλάκης, Προδρομίτης, Πιτσώτης, Συμεωνίδης (85′ Νότας), Κυριόπουλος (85′ Λάζαρης), Φρόκου (60′ Λιατίφης), Καλοσκάμης (80′ Νταμπίζας), Μπιλάλ, Βολάκης.