Μια σπουδαία νίκη πανηγύρισε η Κ17 του Παναθηναϊκού στο ντέρμπι με την ΑΕΚ. Οι Πράσινοι του Απόστολου Παπαβασιλείου ήταν ανώτεροι, ήταν πιο αποτελεσματικοί κι έφτασαν στην επικράτηση με 1-0 κατακτώντας την τρίτη σερί νίκη τους στο πρωτάθλημα Super League Κ17.

Το νικητήριο γκολ για τους Έφηβους του Παναθηναϊκού, που παραμένουν αήττητοι απ’ το ξεκίνημα της σεζόν σε δέκα επίσημα ματς (τέσσερα για την Α’ φάση και έξι για τη Β’), πέτυχε στο 69′ ο Μαρκεζίνης με σουτ μέσα απ’ την περιοχή έπειτα από ασίστ του Τρίκατζη.

Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο στο α’ ημίχρονο αλλά στο δεύτερο 45λεπτο οι Πράσινοι ανέβασαν την απόδοσή τους, είχαν την υπεροχή, έλεγξαν τον ρυθμό και επικράτησαν δίκαια της Ένωσης.

Παναθηναϊκός: Μπονόβας, Χαντζάρας (65′ Μπουλμπασάς), Καρούζος, Βενάκης, Καλοσκάμης, Πάνος (85′ Τερζής), Μαρκεζίνης, Ιωάννου (70′ Μακρυπίδης), Μπόκος, Τρίκατζης, Σώκος (65′ Γεωργόπουλος).

ΑΕΚ: Παπαβασιλείου, Σέλλας, Μαρκόπουλος, Τσαραμανίδης, Μπούσιος, Αβράσογλου, Παναγιωτόπουλος, Λεοντής, Κολοκοτρώνης, Δασκαλόπουλος, Ανδριώτης.