Την τρίτη σερί νίκη της πανηγύρισε η Κ19 του Παναθηναϊκού στο πρωτάθλημα Super League. Μετά τις επικρατήσεις απέναντι σε Παναιτωλικό και Ατρόμητο η ομάδα του Βαγγέλη Σάμιου και του Ανδρέα Ντρένοβα νίκησε εκτός έδρας και τον Ιωνικό με 3-0 σε αναμέτρηση για τη 14η αγωνιστική παραμένοντας σταθερά στην τρίτη θέση της βαθμολογίας.

Οι Πράσινοι απ’ την αρχή της αναμέτρησης πήραν τα ηνία και άσκησαν πίεση στον αντίπαλο. Ιδίως μετά το 30′ το Τριφύλλι έγινε πιο απειλητικό κι αφού έχασε μια μεγάλη ευκαιρία σε τετ α τετ του Νταμπίζα, άνοιξε το σκορ στο 37′. Ο Συμεωνίδης εκτέλεσε κόρνερ κι ο Νικολετόπουλος με κεφαλιά πέτυχε το 0-1. Ο Παναθηναϊκός απείλησε και πάλι στο 40′ με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Συμεωνίδη αλλά ο γκολκίπερ του Ιωνικού απομάκρυνε εντυπωσιακά. Στο φινάλε του ημιχρόνου (45′) οι Πράσινοι βρήκαν και το δεύτερο γκολ που άξιζαν βάσει απόδοσης. Ο Συμεωνίδης έκανε καταπληκτική ατομική ενέργεια και με ωραίο σουτ έξω απ’ την περιοχή διομόρφωσε το 0-2.

Ο Παναθηναϊκός παρέμεινε πιεστικός και στο β’ ημίχρονο φτάνοντας στην επίτευξη ενός τρίτου τέρματος (0-3) νωρίς στο ξεκίνημα του δεύτερου 45λεπτου. Στο 52′, μετά από έναν θαυμάσιο συνδυασμό, ο Νταμπίζας ανατράπηκε εντός περιοχής και το κερδισμένο πέναλτι εκτέλεσε με σκαφτό σουτ ο Βολάκης, ο οποίος έφτασε τα δέκα γκολ στο πρωτάθλημα.

Στο 90′ ο Ιωνικός είχε μεγάλη ευκαιρία για να σκοράρει με πέναλτι, όμως ο Παναγάκος κράτησε το μηδέν καθώς απέκρουσε εντυπωσιακά διατηρώντας για τρίτο σερί ματς ανέπαφη την εστία των Πρασίνων.

Ιωνικός: Κυρίτσας, Τσελικού, Δάλλας, Πέτρας, Σπανός Ε., Τετώρος, Γκόλφης (46′ Γιαλίδης), Κετίκογλου (46′ Σπανός Γ.), Παπαναστασίου, Κατσούρος (23′ Μπακαούκας), Αρμένης.

Παναθηναϊκός: Παναγάκος, Τσεβάς, Παυλάκης (80′ Χασανάγκο), Κάτρης, Ζεϊμπέκης (70′ Κοκκάκης), Νικολετόπουλος (63′ Βαγιαννίδης Αιμ.), Συμεωνίδης (46′ Τσιάβος), Καλοσκάμης, Λάζαρης, Βολάκης (63′ Ορμενάι), Νταμπίζας.