Με μία τρομερή ανατροπή, χάρη σε εντυπωσιακή απόδοση στο δεύτερο ημίχρονο, η ομάδα Νέων του Παναθηναϊκού νίκησε για δεύτερη φορά τη σλοβακική Τρέντσιν, αυτή τη φορά με 4-3, και προκρίθηκε στα play off του UEFA Youth League! Πρωταγωνιστής ο Μπιλάλ Μαζχάρ, ο οποίος σημείωσε χατ τρικ και έφτασε τα 9 γκολ στη διοργάνωση, όντας πρώτος σκόρερ σε όλο το Youth League!

Πλέον η πρωταθλήτρια Ελλάδας φτάνει στη διασταύρωση με τις ομάδες Νέων που έρχονται από τους ομίλους του Champions League και έτσι ως παράσημο της ομάδας του Βαγγέλη Σάμιου, από την κλήρωση των play off που θα γίνει στις 8 Νοεμβρίου, θα προκύψει ένας αντίπαλος εκ των Άγιαξ, Μπορούσια Ντόρτμουντ, Άιντραχτ Φρανκφούρτης, Ίντερ, Γιουβέντους, Πόρτο, Σάλτσμπουργκ, Σαχτάρ Ντόνετσκ!

Για να φτάσει σε αυτή την επιτυχία μέσα στην έδρα της Τρέντσιν, ο Παναθηναϊκός έπρεπε να περάσει από χίλια κύματα. Οι Σλοβάκοι εκμεταλλεύτηκαν την έδρα τους και κυρίως τον πλαστικό τάπητα, ώστε να μπουν με ορμή στον αγώνα και να βάλουν δύσκολα στο Τριφύλλι. Η Τρέντσιν βρήκε γκολ μόλις στο 6ο λεπτό με πλασέ του Μίτσουντα από τη μικρή περιοχή. Οι Σλοβάκοι πήραν τον έλεγχο του αγώνα και απείλησαν με δεύτερο γκολ νωρίς, όμως ο Παναθηναϊκός κατάφερε σε μία από τις λιγοστές επιθέσεις του, να ισοφαρίσει στο 11’ με τον Μπιλάλ να παίρνει τη μπάλα από σουτ στο δοκάρι του Βολάκη, και με πλασέ να σκοράρει! Η ισοφάριση όχι μόνο δεν σταμάτησε τη φόρα της Τρέντσιν, αλλά λειτούργησε υπέρ της. Στο 21’ ο Πράζενκα έβαλε ξανά μπροστά στο σκορ τους Σλοβάκους ενώ ο ίδιος παίκτης πέτυχε το 3-1 στο 29’. Η Τρέντσιν έμοιαζε να παίζει μια ταχύτητα πιο γρήγορα από τον Παναθηναϊκό, ελέγχοντας τη μεσαία γραμμή και το ρυθμό του αγώνα. Το 2-0 του πρώτου αγώνα στη Λεωφόρο, έμοιαζε πλέον μη ασφαλές για την πρόκριση.

Οι οδηγίες του Βαγγέλη Σάμιου στο ημίχρονο φαίνεται ότι «έπιασαν τόπο», καθώς το Τριφύλλι μεταλλάχθηκε απόλυτα στο δεύτερο 45λεπτο, εμφανίζοντας τη γνωστή κυριαρχική εικόνα του. Στο 49’ ο Βολάκης σέντραρε και ο Μπιλάλ με πλασέ από τη μικρή περιοχή σκόραρε για δεύτερη φορά και μετέφερε την πίεση στους Σλοβάκους. Οι Πράσινοι έμοιαζαν πια απελευθερωμένοι. Στο 60’ ο Βολάκης λίγο έλειψε να ισοφαρίσει αλλά το ψηλοκρεμαστό πλασέ του έφυγε ελάχιστα άουτ. Έξι λεπτά αργότερα ο Βολάκης κέρδισε πέναλτι και δύο λεπτά αργότερα ο Μπιλάλ το εκτέλεσε εύστοχα, πετυχαίνοντας χατ τρικ. Ο Παναθηναϊκός δεν αρκέστηκε στην ισοπαλία και στο 81’ ο Κυριόπουλος εκτέλεσε συρτά φάουλ λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή της Τρέντσιν, στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα για το 3-4!

Αξίζουν πολλά συγχαρητήρια σε αυτή την ομάδα – κόσμημα της ακαδημίας του Παναθηναϊκού!

Τρέντσιν: Λαπός, Μίτσουντα, Ντάνιχελ, Σέμπεν, Πρέκοπ, Χαγιόβσκι (85’ Σκουλτέτι), Χόλι (85’ Χοντούρ), Μπεντνάρ (73’ Φιάλα), Ντεμίτρα (73’ Ζαβάτσκι), Μούρκο (85’ Μπούλκο), Πράζενκα.

Παναθηναϊκός: Παναγάκος, Τσεβάς, Παυλάκης, Προδρομίτης, Φικάι, Λιατίφης (46’ Κάτρης), Συμεωνίδης (85’ Σπαθάρης), Κυριόπουλος (85’ Καλός), Βολάκης (89’ Νταμπίζας), Καλοσκάμης, Μπιλάλ (73’ Ναλιτζής).