Την πρώτη της ήττα έπειτα από τέσσερις σερί νίκες γνώρισε η Κ17 του Παναθηναϊκού για το πρωτάθλημα της Super League Κ17. Οι Πράσινοι ηττήθηκαν στο Ηράκλειο από τον ΟΦΗ με 4-2 σε ένα ματς που πάντως άξιζαν καλύτερης τύχης βάσει των ευκαιριών που δημιούργησαν. Κάθε ήττα ωστόσο έχει διδακτικό χαρακτήρα καθώς θα δώσει το έναυσμα σε όλα τα παιδιά για ακόμη μεγαλύτερη προσπάθεια ενόψει της συνέχειας.

Ο Παναθηναϊκός στο 7′ έχασε μεγάλη ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ όταν μετά από ωραία προσπάθεια του Νότα ο γκολκίπερ του ΟΦΗ Μαθιουδάκης απέκρουσε, ενώ στην επαναφορά ο Ναλιτζής δεν μπόρεσε να σκοράρει από κοντινή απόσταση. Στο 9′ οι Πράσινοι είχαν ακόμη μια καλή ευκαιρία με τον Λιατίφη, αλλά τελικά ο ΟΦΗ ήταν εκείνος που προηγήθηκε στο σκορ με τον Φαϊτάκη στο 25′.

Το Τριφύλλι προσπάθησε να απαντήσει χάνοντας μια σημαντική ευκαιρία με τον Νότα μετά από εξαιρετική μπαλιά του Λιατίφη στο 38′. Και λίγο πριν το φινάλε του ημιχρόνου ο ΟΦΗ βρήκε και δεύτερο γκολ με κεφαλιά του Κώττη στο 45′. Οι Πράσινοι μπήκαν με διάθεση για να γυρίσουν το παιχνίδι στο β’ ημίχρονο και απώλεσαν ευκαιρία για να μειώσουν στο 48′. Ο Γεωργουλάκης σούταρε αλλά ο γκολκίπερ του ΟΦΗ απέκρουσε ξανά, όπως συνέβη και στο 63′ οπότε, μετά από ωραία ομαδική προσπάθεια, ο Νικολετόπουλος νικήθηκε και πάλι απ’ τον Μαθιουθάκη.

Τελικά ο Παναθηναϊκός βρήκε τα γκολ που έψαχνε σκοράροντας δύο φορές σε ένα επτάλεπτο. Στο 65′ ο Γεωργουλάκης πέτυχε το 2-1 μετά από ασίστ του Νότα και στο 72′ και πάλι ο Γεωργουλάκης ισοφάρισε σε 2-2 με σουτ στη γωνία.

Παρά την υπερπροσπάθεια που κατέβαλαν οι Πράσινοι για να ανατρέψουν το εις βάρος τους σκορ, στο τελευταίο δεκάλεπτο χαλάρωσαν και το πλήρωσαν. Στο 88′ ο Τακάκης με κεφαλιά, μετά από απόκρουση του Παπανικολόπουλου, έδωσε ξανά το προβάδισμα στον ΟΦΗ, που έφτασε στο τελικό 4-2 με εκτέλεση πέναλτι του Φαϊτάκη στο 92′.

ΟΦΗ: Μαθιουδάκης, Καρανδινός (65’ Βιδιαδάκης), Σαντοριναίος, Κώττης, Χότζα, Κουτσουπιάς (65’ Μακράκης), Ζαχαριουδάκης, Τζεβαμπινάς (55’ Τακάκης), Φανουράκης (75’ Μπλίντο), Φαϊτάκης, Μάρα (45’ Κλάδος).

Παναθηναϊκός: Παπανικολόπουλος, Κοκκάκης, Διαμαντής (84′ Δάμης), Πιτσώτης, Φικάι (84′ Χασανάγκο), Νικολετόπουλος, Νότας (76′ Ρομάνο), Λιατίφης, Ναλιτζής, Ορμενάι (46′ Λάζαρης), Τόμπρας (46′ Γεωργουλάκης).