Σε ένα δυνατό παιχνίδι με λιγοστές φάσεις, η Κ19 του Παναθηναϊκού ηττήθηκε από την ΑΕΚ με 2-1 στο παιχνίδι που έγινε στο «Γ. Καλαφάτης». Το ματς κρίθηκε ουσιαστικά στις λεπτομέρειες, όπου οι φιλοξενούμενοι αποδείχθηκαν πιο προσεκτικοί και ουσιαστικοί.

Στο πρώτο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός είχε καλύτερη εικόνα, πήρε την κατοχή της μπάλας και προσπάθησε να δημιουργήσει παιχνίδι. Όμως η ΑΕΚ έκλεισε καλά τους χώρους στον άξονα με αποτέλεσμα οι Πράσινοι να προσπαθούν μονίμως από τα πλάγια να διασπάσουν την αντίπαλη άμυνα. Τα κατάφεραν στο 30′ με ατομική ενέργεια του Βολάκη, ο οποίος μπήκε από τα αριστερά στην περιοχή και με διαγώνιο πλασέ πέτυχε ένα πανέμορφο γκολ! Ένα λεπτό αργότερα το Τριφύλλι άγγιξε το 2-0 αλλά το πλασέ του Κυριόπουλου μετά από ωραίο συνδυασμό και μπάσιμο στην περιοχή, κατέληξε ελάχιστα εκατοστά άουτ. Κόντρα στη ροή του αγώνα η ΑΕΚ ισοφάρισε στο 35′ σε σπάνια φάση. Οι Πράσινοι εκτέλεσαν κόρνερ, η μπάλα έφτασε έξω από την περιοχή, όπου ο Πιτσώτης φάνηκε να ελέγχει, όμως ο Ανδρικόπουλος πήρε τη μπάλα και έκανε κούρσα κινούμενος κάθετα, έφτασε στην περιοχή του Παναθηναϊκού και σούταρε εύστοχα.

Το γκολ φάνηκε να αποπροσανατολίζει τους ποδοσφαιριστές του Παναθηναϊκού. Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ έκλεισε καλύτερα τα άκρα της και ουσιαστικά εκμηδένισε τον κίνδυνο για την εστία της, ψάχνοντας κυρίως σε αντεπιθέσεις το γκολ. Στο 73′ ο Βολάκης κατάφερε να ξεφύγει από τον αντίπαλό του και γύρισε στην περιοχή στον Καλοσκάμη αλλά το πλασέ του κόντραρε και έφυγε κόρνερ. Οκτώ λεπτά αργότερα η ΑΕΚ έπαιξε γρήγορα στην κόντρα και μετά από ενέργεια του Γιαννούλη από αριστερά και σουτ, πέτυχε το 1-2 και πήρε τη νίκη.

Παναθηναϊκός: Λίλο, Κοκκάκης, Παυλάκης, Προδρομίτης, Πιτσώτης, Λιατίφης (59′ Ποπιέλα), Κυριόπουλος, Συμεωνίδης (74′ Νικολετόπουλος), Νταμπίζας (74′ Ναλιτζής), Καλοσκάμης (82′ Λάζαρης), Βολάκης.

ΑΕΚ: Αγγελόπουλος, Σβίγκος, Χατζηνικολάου, Κοσίδης, Βαλκάνης, Μαρούτσης, Νούλας (55′ Γεωργόπουλος), Κοντορούχας (55′ Γιαννούλης), Ανδρικόπουλος (55′ Χριστόπουλος), Πάπα (76′ Μούσα), Παπανικολόπουλος