Το ντέρμπι των Νέων βάφτηκε… πράσινο! Η Κ19 του Παναθηναϊκού πανηγύρισε μια σπουδαία νίκη στο ντέρμπι «αιωνίων» με τον Ολυμπιακό με γκολ στις καθυστερήσεις. Οι πρωταθλητές επικράτησαν 1-0 χάρη στο γκολ του Ζεϊμπέκη στο 91′ και επιβεβαίωσαν τον χαρακτήρα και την καρδιά που διαθέτουν. Μόλις πριν από μερικές ημέρες πέτυχαν μια σπουδαία ανατροπή (3-4 από 3-1) στη Σλοβακία απέναντι στην Τρέντσιν και παρά την κόπωση και τις δυσμενείς καιρικές συνθήκες που επικρατούσαν στο αθλητικό κέντρο «Γ. Καλαφάτης», τα έδωσαν όλα μέχρι και το τελευταίο δευτερόλεπτο φτάνοντας σε μια πανάξια νίκη καθώς ήταν η ομάδα που κυριάρχησε στο γήπεδο.

Ο Παναθηναϊκός πήρε τα ηνία στο παιχνίδι απ’ το ξεκίνημα ασκώντας μεγάλη πίεση στον Ολυμπιακό. Οι Πράσινοι κυριάρχησαν στο κέντρο, ενώ παράλληλα προκάλεσαν προβλήματα στην κυκλοφορία της μπάλας και στη δημιουργία των Ερυθρολεύκων που περιορίστηκαν σε παθητικό ρόλο στη μεγαλύτερη διάρκεια του α’ ημιχρόνου. Το Τριφύλλι έχασε την πρώτη μεγάλη ευκαιρία στο 25′ όταν από γύρισμα του Τσεβά από δεξιά, ο Νταμπίζας πλάσαρε αλλά η μπάλα κατέληξε ελάχιστα έξω απ’ τα δοκαριά του Παπαδούδη. O Nταμπίζας απείλησε ξανά στο 27′ αλλά δεν βρήκε στόχο.

Ο γκολκίπερ του Ολυμπιακού κράτησε το μηδέν σε άλλες τρεις περιπτώσεις καθώς στο 28′ απέκρουσε σουτ του Παυλάκη και στο 30′ ωραίο σουτ του Συμεωνίδη, ενώ στο 32′ πραγματοποίησε δύσκολη επέμβαση σε θαυμάσια εκτέλεση φάουλ του Καλοσκάμη. Στο 35′ ο Καλοσκάμης με νέο φάουλ και στο 38′ ο Κυριόπουλος με διαγώνιο σουτ δημιούργησαν προϋποθέσεις για απειλή. Στο 41′ οι φιλοξενούμενοι κατόρθωσαν να γίνουν απειλητικοί για πρώτη φορά στο ματς με κεφαλιά του Μοίρα, ο οποίος στο επόμενο λεπτό νικήθηκε απ’ τον Λίλο που απέκρουσε εντωπωσιακά.

Στο ξεκίνημα του β’ ημιχρόνου οι Πράσινοι έχασαν τον Προδρομίτη λόγω τραυματισμού αλλά δεν πτοήθηκαν και συνέχισαν να κυνηγούν το γκολ της νίκης. Στο 57′ ο Καλοσκάμης σούταρε άουτ, ενώ στο 64′ ο ίδιος παίκτης απείλησε ξανά με σουτ μέσα απ’ την περιοχή. Ξανά όμως ο Παπαδούδης ήταν σε ετοιμότητα απομακρύνοντας εκ νέου τον κίνδυνο για τους Πειραιώτες.

Παρά την κόπωση απ’ το παιχνίδι που έγινε μεσοβδόμαδα στη Σλοβακία για το Youth League, οι παίκτες του Τριφυλλιού συνέχισαν με πάθος την υπερπροσπάθειά τους μέχρι και το τελευταίο δευτερόλεπτο. Και δικαιώθηκαν στις καθυστερήσεις. Στο 91′, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Συμεωνίδη, ο Ζεϊμπέκης με κεφαλιά πέτυχε το νικητήριο γκολ που διαμόρφωσε το τελικό 1-0.

Παναθηναϊκός: Λίλο, Τσεβάς, Παυλάκης, Κάτρης, Προδρομίτης (48′ Ζεϊμπέκης), Λιατίφης (80′ Τσιάβος), Συμεωνίδης, Καλοσκάμης (80′ Σπαθάρης), Κυριόπουλος, Βολάκης (80′ Καλός), Νταμπίζας (53′ Ναλιτζής).

Ολυμπιακός: Παπαδούδης, Κουτσογούλας, Ρέτσος, Κωστούλας, Χρήστου, Τσέλα, Μουζακίτης, Σταυρόπουλος (80′ Φρέρης), Πατήρας (66′ Μπάκουλας), Παπακανέλλος (80′ Αλίαγκιτς), Μοίρας (70′ Προκοπίου).