Μετά από μάχη στον ημιτελικό απέναντι στον Ολυμπιακό, η Κ15 του Παναθηναϊκού δεν κατάφερε να προκριθεί στον τελικό του final 4 του πρωταθλήματος της Super League, χάνοντας 2-0. Οι Πράσινοι αδίκησαν την προσπάθειά τους, χαρίζοντας γρήγορο προβάδισμα στον αντίπαλό τους και στη συνέχεια χάνοντας σημαντικές ευκαιρίες για να σκοράρουν.

Στο 6ο λεπτό έγινε λάθος γύρισμα προς τα πίσω, οι παίκτες του Ολυμπιακού βρέθηκαν με τη μπάλα εντός της περιοχής του Ζιώγα και ο Πλης με γρήγορο πλασέ σκόραρε. Η συνέχεια βρήκε τον Παναθηναϊκό να έχει τον έλεγχο της αναμέτρησης, αλλά να μην μπορεί να σκοράρει. Στο 10′ ατομική ενέργεια του Τρίκατζη και φαλτσαριστό πλασέ έδιωξε σε κόρνερ με υπερένταση ο Γεωργακόπουλος. Στο 25′ οι Πράσινοι άγγιξαν δεύτερη φορά την ισοφάριση αλλά το σουτ του Τρίκατζη σταμάτησε στο αριστερό δοκάρι της εστίας του Γεωργακόπουλου. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός έπαιξε στο μισό γήπεδο τον αντίπαλό του, έχοντας συντριπτικά ποσοστά κατοχής, όμως, και πάλι κάτι έλλειψε στην τελική προσπάθεια. Καλύτερη στιγμή στο 55′ με τον Γεωργόπουλο να μπαίνει από αριστερά στην περιοχή και να σουτάρει στην εξωτερική πλευρά των διχτύων. Με τη συμπλήρωση της κανονικής διάρκειας του αγώνα από κόρνερ, η άμυνα του Παναθηναϊκού δεν είχε καλή συνεννόηση και ο Τζώρτζης αφύλαχτος στη μικρή περιοχή στο δεύτερο δοκάρι σκόραρε με κεφαλιά.

Παναθηναϊκός: Ζώγας, Μακρυπίδης, Μπουλμπασάς, Καλοσκάμης, Λατιφάι (56’ Χαντζάρας), Ζέκα, Γεωργόπουλος, Μαρκεζίνης (80’+3’ Θάνος), Τσίγκας (56’ Μπόκος), Σώκος, Τρίκατζης (56’ Αναστασάκης).