Έπειτα από ένα καταπληκτικό παιχνίδι που είχε συναρπαστική εξέλιξη η Κ19 του Παναθηναϊκού πανηγύρισε μια σπουδαία νίκη με 5-3 επί του Ατρόμητου σε αναμέτρηση για την 1η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Οι Πράσινοι του Ανδρέα Ντρένοβα ήταν συγκλονιστικοί καθώς έκαναν κατάθεση ψυχής μέσα στο γήπεδο μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο. Μολονότι βρέθηκαν να χάνουν με 2-3 στο 79′, με τρία γκολ σε δέκα λεπτά έκαναν την ολική ανατροπή προτού δώσουν πανηγυρικό τόνο στην επικράτησή τους με 5-3.

Ήταν η πέμπτη σερί νίκη της Κ19 του Τριφυλλιού για το πρωτάθλημα της Super League καθώς είχαν προηγηθεί το 4-1 με τον Πανσερραϊκό, το 1-2 με τη Λαμία, το 5-0 με την Κηφισιά και το 3-0 με τον ΟΦΗ. Πρόκειται για ένα διάστημα κατά το οποίο οι Πράσινοι βγάζουν «φωτιές» στην επίθεση έχοντας πετύχει 19 γκολ σε πέντε αγώνες!

Το Τριφύλλι άνοιξε το σκορ μόλις στο 2′ με τον Ορμενάι σε τετ α τετ έπειτα από ασίστ του Λάζαρη. Οι Πράσινοι θα μπορούσαν να έχουν διευρύνει το προβάδισμά τους στο 14′ με διπλή ευκαιρία του Βολάκη και του Ναλιτζή, στο 19′ με τον Λάζαρη και στο 30′ ξανά σε διπλή προσπάθεια του Σπαθάρη και του Ορμενάι. Αντί για να σκοράρει όμως ο Παναθηναϊκός δέχθηκε το γκολ της ισοφάρισης (1-1) στο 34′ με μακρινό σουτ του Λέντζα. Το παιχνίδι ήταν πολύ ανοιχτό με τις δυο ομάδες να χάνουν μεγάλες ευκαιρίες για να σκοράρουν μέχρι το φινάλε του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Πράσινοι κυνήγησαν ένα δεύτερο γκολ αλλά ο Ατρόμητος ήταν η ομάδα που σκόραρε στο 69′ για το 1-2 με τον Μπέκο. Στο 77′ ο Κάτρης ισοφάρισε (2-2) με κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ του Διαμαντή, αλλά και πάλι οι φιλοξενούμενοι βρήκαν τον δρόμο προς τα δίχτυα στο 79′ με τον Λέντζα σε αντεπίθεση (2-3).

Οι παίκτες του Ντρένοβα παρά τη δύσκολη θέση στην οποία βρέθηκαν, δεν τα παράτησαν, έψαξαν την ανατροπή και τα κατάφεραν βγάζοντας τρομερό χαρακτήρα μέσα στο γήπεδο. Στο 84′ ο Μπρέγκου κέρδισε πέναλτι και ο Λάζαρης, που ανέλαβε την εκτέλεση, ήταν εύστοχος ισοφαρίζοντας σε 3-3. Τέσσερα λεπτά (89′) αργότερα ο Νικολετόπουλος «έγραψε» το 4-3 και στο 93′ ο Γεωργουλάκης διαμόρφωσε το εντυπωσιακό 5-3.

Παναθηναϊκός: Καρακασίδης, Καμαρός, Διαμαντής, Νικολετόπουλος, Κάτρης, Βαγιαννίδης (60′ Λιατίφης), Ορμενάι (71′ Μπρέγκου), Σπαθάρης, Λάζαρης (90′ Νότας), Βολάκης (90′ Δουβίκας), Ναλιτζής (60′ Γεωργουλάκης).

Ατρόμητος: Σαρακινλής, Γκόλφης, Σαρηγιάννης, Μπέης, Δημοσθενιάδης, Βαμβακούσης, Μπάτος, Λέντζας, Μπέκος, Γκέζος, Πιζάνιας.