Το ποδόσφαιρο δεν αποδίδει πάντοτε δικαιοσύνη και η Κ15 του Παναθηναϊκού το διαπίστωσε με πικρό τρόπο. Οι Πράσινοι βελτίωθηκαν πολύ συγκριτικά με τη βαριά ήττα που γνώρισαν στην πρεμιέρα από τον Ατρόμητο. Απέναντι στον ΠΑΟΚ στο «Γ. Καλαφάτης» έπαιξαν πολύ καλό ποδόσφαιρο, πέτυχαν δύο γκολ, είχαν δύο δοκάρια, έβγαλαν ωραίες φάσεις αλλά δεν απέφυγαν την ήττα με 2-3 εξαιτίας λαθών και αδράνειας σε τρεις περιπτώσεις.

Ο Παναθηναϊκός δημιούργησε την πρώτη μεγάλη ευκαιρία στο ματς αλλά στο 23′ ο Σώκος νικήθηκε σε τετ α τετ απ’ τον τερματοφύλακα του ΠΑΟΚ. Στο επόμενο λεπτό όμως ο Δικέφαλος άνοιξε το σκορ (0-1) με εκτέλεση πέναλτι του Ελευθεριάδη.

Οι παίκτες του Τριφυλλιού έβγαλαν αντίδραση κι αφού είχαν δοκάρι στο 26′ έπειτα από θαυμάσια ενέργεια του Τρίκατζη και απόκρουση του Μπέλερη, βρήκαν το γκολ της ισοφάρισης. Στο 36′ ο Χατζάρας πάσαρε προς τον Τρίκατζη, ο οποίος με εξαιρετικό σουτ πέτυχε το 1-1.

Οι Πράσινοι έκαναν μέσα σε λίγα λεπτά την ολική ανατροπή καθώς στο 42′ και πάλι ο Τρίκατζης με εκπληκτικό σουτ στο «Γ» έγραψε το 2-1.  Μάλιστα, ο Παναθηναϊκός αμέσως μετά (στο 44′) είχε κι άλλη μεγάλη ευκαιρία για να διευρύνει το προβάδισμά του αλλά το σουτ του Σώκου αρχικά το απέκρουσε ο γκολκίπερ του ΠΑΟΚ, ενώ στη συνέχεια ο Τρίκατζης που πήρε το ριμπάουντ σούταρε άουτ από κοντινή απόσταση.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου (49′) ο ΠΑΟΚ έφτασε στην ισοφάρισε (2-2) με κοντινό σουτ του Καρακώστα έπειτα από εκτέλεση κόρνερ. Ο Παναθηναϊκός είχε μια ακόμη μεγάλη ευκαιρία στο 62′ καθώς το πολύ ωραίο σουτ του Σώκου κατέληξε στο δοκάρι. Τελικά η ομάδα της Θεσσαλονίκης βρήκε το γκολ της νίκης (2-3) στο 65′ μετά από ενέργεια του Τσιτσίλα και τελείωμα του Ντούνγκα.

Παναθηναϊκός: Ζώγας, Μακρυπίδης, Κουτσουδάκης (41′ Τσίγκας), Καλοσκάμης (80′ Βενάκης), Μπούλμπασας, Λατιφάι, Τρίκατζης (57′ Ουζουνίδης), Θάνος (34′ Μπόκος), Σώκος, Ζέκα, Χατζάρας.

ΠΑΟΚ: Μπέλερης, Ντούνγκα, Σέλλας, Βυρσόκινος, Κοσίδης, Πάνος, Ελευθεριάδης, Παπανικολόπουλος, Τσιτσιλάς, Τσιφούτης, Καρακώστας.