Χωρίς να δυσκολευθεί ιδιαίτερα, ο Παναθηναϊκός κέρδισε με 2-1 τη Μίντιλαντ και μέσα στη Δανία, στον δεύτερο αγώνα των play offs του Europa League και με δύο νίκες σε ισάριθμα ματς εξασφάλισε την παρουσία του στους ομίλους της διοργάνωσης!

Οι «πράσινοι» προηγήθηκαν μετά από εξαιρετική απευθείας εκτέλεση φάουλ του Νάνο στο 55ο λεπτό, για να ισοφαρίσουν οι γηπεδούχοι μετά την ανατροπή του Σίλντενφελντ στον Χασάν και το εύστοχο χτύπημα πέναλτι από τον Ιγκμπούν.

Ωστόσο, στο αμέσως επόμενο λεπτό, με ένα πολύ ωραίο σόλο, ο Κλωναρίδης έβαλε τον Παναθηναϊκό εκ νέου μπροστά στο σκορ, με το αποτέλεσμα να διατηρείται μέχρι τέλους υπέρ του «τριφυλλιού»…

ΣΚΟΡΕΡ: 73’ (πεν.) Ιγκμπούν / 55’ Νάνο, 74’ Κλωναρίδης

ΜΙΝΤΙΛΑΝΤ: Χάουγκααρντ, Λάρσεν, Λάουριντσεν, Π. Γένσεν, Ρόμερ, Σπαρβ (77’ Ουζοτσούκβου), Γ. Πούλσεν, Π. Άντερσον (59’ Ιγκμπούν), Μ. Λάρσεν (46’ Ονουάτσου), Σίστο, Χασάν.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Κοτσόλης, Σίλντενφελντ, Ρισβάνης, Μπούρμπος, Μέντες (79’ Δώνης), Λαγός (60’ Μπούι), Ζέκα, Ατζαγκούν, Νάνο, Πράνιτς, Καρέλης (66’ Κλωναρίδης).