Με τελικό σκορ 5-1 ηττήθηκε εκτός έδρας ο Παναθηναϊκός από την Μπαρτσελόνα, στο πλαίσιο της 1ης αγωνιστικής ημέρας της φάσης των ομίλων του UEFA Champions League. Οι «Πράσινοι» άνοιξαν το σκορ στο Camp Nou με τον Γκοβού (20’) αλλά στη συνέχεια η Μπαρτσελόνα ανέβασε την απόδοση της και κατάφερε να πετύχει τρία τέρματα πριν τη λήξη του Ά ημιχρόνου (Μέσι 22’, 45+ – Βίγια 33’). Ο Πέδρο πέτυχε το τέταρτο γκολ για τους γηπεδούχους στο 78’, ενώ το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Ντάνιελ Άλβες στις καθυστερήσεις του αγώνα.

FC Barcelona: Βαλδές, Άλβες, Πικέ (75’ Μιλίτο), Πουγιόλ, Αμπιντάλ, Τσάβι (79’ Μασεράνο), Μπουσκέτς, Ινιέστα, Μέσι, Πέδρο, Βίγια (69’ Μπόγιαν).

Παναθηναϊκός: Τζόρβας, Μαρίνος, Μπουμσόνγκ, Καντέ, Βύντρα, Σιμάο, Κατσουράνης (64’ Καραγκούνης), Ζιλμπέρτο, Λέτο (80’ Νίνης), Γκοβού (70’ Γκαρσία), Σισέ.