Μια ακόμα εντός έδρας νίκη στο Πρωτάθλημα πανηγύρισε ο Παναθηναϊκός, ο οποίος κέρδισε με 2-0 την Ξάνθη, για την 32η αγωνιστική της Super League ΟΠΑΠ 2014/15.

Μετά από ένα στείρο πρώτο ημίχρονο, το «τριφύλλι» ανέβασε την απόδοσή του στην επανάληψη και κατάφερε να ανοίξει το σκορ μετά από ωραία ασίστ του Πέτριτς και εκπληκτικό τελείωμα του Καρέλη, στο 67’!

Ο Παναθηναϊκός κλείδωσε το «τρίποντο» στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων, με τον Καρέλη να… ζαλίζει δυο παίκτες των ακρίτων, να κερδίζει πέναλτι και τον Πράνιτς να το μετουσιώνει σε γκολ…

Οι «πράσινοι» ανέβηκαν στην δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα, έχοντας ένα πόντο παραπάνω από τον τρίτο ΠΑΟΚ.

ΣΚΟΡΕΡ: 67’ Καρέλης, 95’ (πεν.) Πράνιτς

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Στιλ, Ζέκα, Τριανταφυλλόπουλος, Σίλντενφελντ, Νάνο, Λάγος, Μπούι (46’ Πράνιτς), Ατζαγκούν (68’ Νίνης), Κλωναρίδης, Καρέλης, Πέτριτς (77’ Δώνης).

SKODA ΞΑΝΘΗ: Κυριακίδης, Μπαξεβανίδης, Γούτας, Λισγάρας (52’ Καρυπίδης), Γκομσί, Λουσέρο (73’ Τριάδης), Παπαστεργιανός, Ομπόντο (80’ Βασιλακάκης), Κλέιτον, Σολτάνι, Ράνος.