Σχεδόν ένας αιώνας ντέρμπι «αιωνίων» έχει συμπληρωθεί και εάν υπάρχει ένας βασικός κανόνας για όσους φορούν το Τριφύλλι, αυτός είναι ότι δεν χωρά αδιαφορία. Στο Φάληρο το βράδυ της Κυριακής παρουσιάστηκαν… φαντάσματα, με αποτέλεσμα η εικόνα του Παναθηναϊκού να είναι απαράδεκτη και να οδηγηθεί σε βαριά ήττα με 3-0 από τον «αιώνιο» αντίπαλο. Με επιλογές και απόδοση που δεν αρμόζει ούτε σε φιλικό προπονητικού χαρακτήρα με την ομάδα Νέων.

Το ματς δεν αντέχει ιδιαίτερης κριτικής, δεδομένου ότι ο Παναθηναϊκός δεν εμφανίστηκε. Οι απουσίες των δύο βασικών μπακ μόνο ως εύκολες δικαιολογίες μπορούν να ακουστούν. Άλλωστε ο αγώνας δεν κρίθηκε από αυτό, αλλά από την έλλειψη πνευματικής συγκέντρωσης, αγωνιστικής διάθεσης και επιλογών. Στο πρώτο ημίχρονο οι Πράσινοι έγιναν έρμαιο ανασταλτικά στις ορέξεις των αντιπάλων τους. Σε κάθε ευκαιρία που έχανε το Τριφύλλι μετά από λίγο δέχονταν γκολ! Στο 2ο λεπτό ο Κουρμπέλης δεν βρήκε στόχο σε εύκολη κεφαλιά και στο 5′ ο Γκιγιέρμε βρήκε δίχτυα. Στο 18′ ο Χατζηγιοβάνης με εξουδετερωμένο τον Σα σημάδεψε μεν εστία αλλά δεν έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα αφού ο Μπα στη γραμμή έσωσε και στο 21′ ο Ελ Αραμπί σημείωσε το 2-0. Το υπόλοιπο του ημιχρόνου κύλησε με τους γηπεδούχους να χάνουν ευκαιρίες για να σημειώσουν κι άλλο γκολ.

Το δεύτερο ημίχρονο βρήκε τους γηπεδούχους να κατεβάζουν ρυθμό, τον Παναθηναϊκό να αποκτά κατοχή μπάλας αλλά δίχως καμία ουσία αφού η μοναδική πραγματική ευκαιρία ήρθε στο 89′ όμως ούτε ο Καμπετσής βρήκε στόχο. Και όπως συνέβη στις προηγούμενες περιπτώσεις, δύο λεπτά αργότερα ήρθε το 3-0.

Ολυμπιακός: Σα, Ελαμπντελαουί (74′ Μασούρας), Σεμέδο, Μπα, Τσιμίκας, Γκιλιέρμε (61΄Καφού), Καμαρά (86′ Μπρούνο), Μπουχαλάκης, Φορτούνης, Λοβέρα (74′ Γκασπάρ), Αραμπί (61′ Χασάν).

Παναθηναϊκός: Διούδης, Κολοβέτσιος, Σένκεφελντ, Κουρμπέλης, Χατζηθεοδωρίδης (80′ Ζαγαρίτης), Ανουάρ (86′ Καμπετσής), Δώνης, Ζαχίντ (46′ Κολοβός), Αγιούμπ (72′ Μπουζούκης), Μακέντα, Χατζηγιοβάνης.