Τη γνωστή και πιο πετυχημένη συνταγή για εκτός έδρας παιχνίδια – «παγίδες» ακολούθησε κατά γράμμα ο Παναθηναϊκός στις Σέρρες! Πέτυχε γρήγορο γκολ, ανοίγοντας το παιχνίδι, ενώ έβαλε τις βάσεις για την επικράτηση από το πρώτο ημίχρονο σκοράροντας για δεύτερη φορά! Κάπως έτσι το τελικό 3-0 επί του Πανσερραϊκού έδωσε τους τρεις βαθμούς όσο και τη δυνατότητα να πάρουν ανάσα κάποιοι από τους πιο επιβαρυμένους ποδοσφαιριστές του Τριφυλλιού. Αυτό το διπλό κέρδος ήταν ό,τι πιο σημαντικό για τους Πράσινους στο προτελευταίο εκτός έδρας παιχνίδι τους, προτού ξεκινήσουν τα play offs.

Έχοντας αρκετά νέα πρόσωπα στην αρχική ενδεκάδα (και τον αρχηγό της ομάδας, Ζέκα να φτάνει ένα σπουδαίο αριθμό συμμετοχών στο πρωτάθλημα με τη φανέλα του Παναθηναϊκού, παίζοντας το 200ό παιχνίδι του!), ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε σοβαρά τον αγώνα. Στο 8ο λεπτό ήρθε το γκολ, εκμεταλλευόμενος για ακόμα μία φορά μία στατική φάση. Ο Μπερνάρ εκτέλεσε το κόρνερ και ο Βέρμπιτς με κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα! Λίγα λεπτά αργότερα λίγο έλειψε να εδραιωθεί η κυριαρχία της ομάδας μας. Στο 20’ από εξαιρετικό συνδυασμό των Μπερνάρ, Βιλένα, ο Ολλανδός μπήκε στην περιοχή και πλάσαρε διαγώνια, στέλνοντας τη μπάλα μόλις εκτός εστίας. Συνεχίζοντας με αμείωτο ρυθμό, οι Πράσινοι άγγιξαν το 0-2 στο 28’ με τον Σπόραρ να μπαίνει από πλάγια στην περιοχή όμως στο γύρισμά του στη μικρή περιοχή, ο Παλάσιος δεν πρόλαβε να σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα.

Τελικά το κακό δεν τρίτωσε στο 32’, αφού αυτή τη φορά το Τριφύλλι βρήκε στόχο. Ο Μπερνάρ πίεσε ψηλά, έκλεψε τη μπάλα από τον Θυμιάνη και πάσαρε άμεσα στον Παλάσιος, με τον Αργεντινό να μπαίνει στην περιοχή από δεξιά και με διαγώνιο σουτ να σκοράρει!

Μετά το 0-2 ο Πανσερραϊκός πήρε μέτρα στο γήπεδο και προσπάθησε να βρει τη στιγμή του. Αυτή ήρθε στο 44’ με σουτ του Ντανκερλούι από το 20 μέτρα που έστειλε τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι και άουτ.

Στο δεύτερο ημίχρονο η εικόνα έμεινε αναλλοίωτη. Οι ποδοσφαιριστές του Παναθηναϊκού βρήκαν χώρους και έχασαν σημαντικές ευκαιρίες για το 0-3. Στο 59’ ο Κώτσιρας έκλεψε ψηλά τη μπάλα, προχώρησε και σούταρε, όμως ο Χόβαν εμπόδισε το τρίτο γκολ, ενώ στην επαναφορά ο Παλάσιος σούταρε άμεσα αλλά έστειλε την μπάλα ψηλά πάνω από το δοκάρι. Ο Χόβαν κράτησε την ομάδα του και στο 72’ αποκρούοντας αρχικά κοντινή κεφαλιά του Βιλένα και μπλοκάροντας στη συνέχεια το σουτ του Μπερνάρ. Το ίδιο συνέβη και στο 82’ σε σουτ του Μπερνάρ μετά από γρήγορη αντεπίθεση.

Εν τέλει το 0-3 ήρθε στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων από σουτ του Μαντσίνι με τη μπάλα να χτυπάει στο σώμα του Γερεμέγεφ και να καταλήγει στα δίχτυα!

Πανσερραϊκός: Χόβαν, Διαμαντής (25’ λ.τ. Σοφιανός), Θυμιάνης, Μπέργκστρομ, Μορέιρα, Στάικος (84’ Γούλερι), Ουεντραόγκο (46’ Πεταυράκης), Τομάς (69’ Χατζηστραβός), Ουάρντα, Ντανκερλούι, Αλεξιτς (69’ Μπετανκόρ).

Παναθηναϊκός: Λοντίγκιν, Βαγιαννίδης, Ακαϊντίν, Ούγκο, Χουάνκαρ, Μπερνάρ (84’ Σένκεφελντ), Ζέκα, Βιλένα (89’ Μαντσίνι), Βέρμπιτς (57’ Κώτσιρας), Σπόραρ (89’ Γερεμέγεφ), Παλάσιος (84’ Λημνιός).