Οι απαντήσεις από τις μεγάλες ομάδες δίνονται στο γήπεδο. Και ο Παναθηναϊκός έπραξε, ως όφειλε, απέναντι στον Άρη, δίνοντας την καλύτερη απάντηση σε όλους όσοι έσπευσαν να μηδενίσουν την εφετινή προσπάθεια, μετά τα δύο ατυχή εντός έδρας αποτελέσματα κόντρα σε Λαμία και Κηφισιά. Οι Πράσινοι επικράτησαν 2-0 του Άρη, με το σκορ να είναι ιδιαίτερα κολακευτικό για την ομάδα της Θεσσαλονίκης, μια και το Τριφύλλι έχασε σπουδαίες κλασικές ευκαιρίες για να πετύχει περισσότερα γκολ. Ειδικά στο πρώτο ημίχρονο το σκορ θα μπορούσε με ευκολία να είναι 3-0, αντί για το… φτωχό 1-0.

Οι ποδοσφαιριστές του Παναθηναϊκού μπήκαν με το πόδι κολλημένο στο γκάζι από το πρώτο λεπτό. Συνέπεια αυτού ήρθε το γρήγορο γκολ στο 3ο λεπτό με τον Τάσο Μπακασέτα που συνδυάστηκε όμορφα με τον Παλάσιος και πλάσαρε εύστοχα εντός περιοχής! Γκολ το οποίο αρχικά ακυρώθηκε από υπόδειξη του βοηθού για οφσάιντ του Παλάσιος, όμως το VAR ήταν εκεί για να διορθώσει το λάθος, κατακυρώνοντας το γκολ. Μέχρι το 20ό λεπτό οι Πράσινοι είχαν ήδη δύο απίθανες χαμένες ευκαιρίες, αρχικά στο 14’ με το κοντινό σουτ του Μπερνάρ που έστειλε τη μπάλα ψηλά άουτ και στη συνέχεια με δοκάρι του Ιωαννίδη σε τετ α τετ στο 18’. Ο Παναθηναϊκός έχασε και τρίτη κλασική ευκαιρία στο 31’ με τον Ιωαννίδη που σούταρε άστοχα από πλεονεκτική θέση.

Στο φινάλε του ημιχρόνου ο Άρης ισορρόπησε, κυρίως γιατί ο φρενήρης ρυθμός του Παναθηναϊκού στο πρώτο 35λεπτο κάποια στιγμή φυσιολογικά κόπασε.

Οι φιλοξενούμενοι έκαναν δύο αλλαγές με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, όμως οι Πράσινοι δεν είχαν διάθεση για νέα δώρα. Έτσι στο 50’ από εκτέλεση φάουλ του Μπερνάρ, η μπάλα βρήκε στο απλωμένο χέρι του Σουλεϊμάνοφ και μετά από υπόδειξη του VAR το αναμφισβήτητο πέναλτι δόθηκε. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Ιωαννίδης, με τον Φώτη να επιστρέφει στα γκολ!

Δύο λεπτά αργότερα ο Παλάσιος έχασε τετ α τετ με τον Κουέστα να αποκρούει περισσότερο κατά τύχη το σουτ του Αργεντινού. Ο Άρης προσπάθησε να απειλήσει αλλά ουσιαστικά το μόνο που έχει να θυμάται είναι ένα σουτ του Γκαρθία στο 60’, το οποίο απομάκρυνε σε κόρνερ ο Ντραγκόφσκι. Και πάλι στο τελευταίο δεκάλεπτο οι Πράσινοι άγγιξαν το τρίτο γκολ, όμως αρχικά ο Κουέστα στο 86’ απέκρουσε τη βολίδα του Μλάντένοβιτς και στη συνέχεια ο Σαμόρα έδιωξε πάνω στη γραμμή το σουτ του Αράο στο 88’.

Παναθηναϊκός: Ντραγκόφσκι, Κώτσιρας, Ακαϊντίν, Αράο, Μλαντένοβιτς, Τσέριν (80’ Αράο), Ζέκα, Μπακασέτας (89’ Βιλένα), Παλάσιος (80’ Μαντσίνι), Ιωαννίδης (80’ Σπόραρ), Μπερνάρ (90+2′ Λημνιός).

Αρης: Κουέστα, Οντουμπάτζο, Ρόουζ, Μπράμπετς, Μοντόγια (72’ Φεράρι), Τζούρασεκ (46’ Μανού Γκαρσία), Ζιλ (71’ Βέλεθ), Νταρίντα, Σουλεϊμάνοφ (84’ Φετφατζίδης), Μορόν (46’ Ανσαριφάρντ), Σαμόρα.