Με την κεκτημένη ταχύτητα του εντυπωσιακού πρώτου τριμήνου της σεζόν ξεκίνησε ο Παναθηναϊκός τα φιλικά προετοιμασίας επί κυπριακού εδάφους! Το Τριφύλλι επικράτησε με 3-1 της ισραηλινής Χάποελ Μπερ Σεβά, παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ. Και αν στα φιλικά προετοιμασίας μετρούν κυρίως τα συμπεράσματα του προπονητικού επιτελείου, το βέβαιο είναι ότι η αγωνιστική ταυτότητα των Πρασίνων κατατέθηκε στο χορτάρι, αν και υπήρχαν αρκετές απουσίες. Πρακτικά παρατάχθηκαν δύο πειραματικές ενδεκάδες, οι οποίες όμως χαρακτηρίστηκαν από σοβαρότητα στο παιχνίδι.

Ο Παναθηναϊκός πήρε την κατοχή μπάλας από τα πρώτα λεπτά, κρατώντας τη Χάποελ σε παθητικό ρόλο. Οι Πράσινοι απείλησαν πρώτοι στο 11′ με σουτ του Χουάνκαρ που έστειλε τη μπάλα άουτ. Παρά ταύτα βρέθηκαν πίσω στο σκορ στο 27′ εξαιτίας μιας ατομικής ενέργειας του Γιοσέφι που κινήθηκε κάθετα προς την περιοχή και την κατάλληλη στιγμή πάσαρε στον Σλιμανί, ο οποίος άνοιξε το σκορ. Ο Παναθηναϊκός βρήκε τα πατήματά του και στο 40′ ισοφάρισε με σουτ του Σαβιέρ έπειτα από κλέψιμο της μπάλας από τον Ρουμπέν.

Στο δεύτερο ημίχρονο η εικόνα του Παναθηναϊκού ήταν πολύ βελτιωμένη, μια και η κυριαρχία μετουσιώθηκε σε γκολ από δύο στατικές φάσεις με πρωταγωνιστή τον Σιδερά. Αρχικά στο 72′ σε εκτέλεση φάουλ του Τσέριν ο νεαρός αμυντικός νίκησε τους αντιπάλους του στον αέρα και με κεφαλιά πέτυχε το 2-1. Δέκα λεπτά αργότερα από κόρνερ του Τσέριν, ο Σιδεράς πήρε την πρώτη κεφαλιά και ουσιαστικά έδωσε ασίστ στον Πούγγουρα ο οποίος σχεδόν εξ επαφής με την εστία σκόραρε με κεφαλιά για το τελικό 3-1.

Στο γήπεδο βρέθηκαν και αρκετοί φίλαθλοι του Παναθηναϊκού, δημιουργώντας όμορφη ατμόσφαιρα.

Παναθηναϊκός: Λοντίγκιν (46′ Μπρινιόλι), Κώτσιρας (46′ Βαγιαννίδης), Χουάνκαρ (46′ Σάντσες), Σάρλια (60′ Σιδεράς), Μάγκνουσον (46′ Πούγγουρας), Ρουμπέν (46′ Τσέριν), Τσόκαϊ, Σαβιέρ (60′ Συμεωνίδης), Μπερνάρ (46′ Κρυπαράκος), Κυριόπουλος, Καμπετσής (60′ Σπόραρ).

Χάποελ Μπερ Σεβά: Γκλέιζερ, Νταντιά, Αμπάιντ (46’ Μοτασέμ), Μπλόριαν, Σόλομον(46’ Τίμπι), Γκορντάνα (46’ Σουλεϊμάνοφ), Ελίας (62’ Γιεχεζκέλ), Ανσά (46’ Μίχα), Πον (46’ Λόπες), Γιοσέφι (46’ Μάρτινς), Σελμανί (46’ Χεμέντ).