Με δυναμικό τρόπο επανήλθε στις νίκες ο Παναθηναϊκός, επικρατώντας 3-0 του Βόλου στη θεσσαλική πόλη! Στο τελευταίο παιχνίδι του 2023 το Τριφύλλι δυσκολεύτηκε μέχρι να βρει δίχτυα, χάνοντας τη μία ευκαιρία πίσω από την άλλη. Η λύτρωση ήρθε από τον… εκτελεστή Αλεξάντερ Γερεμέγεφ, ο οποίος στην πρώτη του επαφή με τη μπάλα άνοιξε το σκορ, πέτυχε άλλο ένα με ανάποδο ψαλίδι και άγγιξε το χατ τρικ μέσα σε λιγότερο από 30 λεπτά συμμετοχής!

Ο Παναθηναϊκός πήρε εξ αρχής την κατοχή της μπάλας και με υπομονή έψαξε το γκολ. Ειδικά από το 20ό λεπτό τα ποσοστά κατοχής μπάλας ήταν συντριπτικά υπέρ του και αυτό έφερε και τις ευκαιρίες, χωρίς όμως να κατορθώσει να τις μετουσιώσει σε γκολ. Η πρώτη καλή στιγμή ήρθε στο 15’ από αριστερά με ωραίο συνδυασμό που κατέληξε σε σουτ του Μλαντένοβιτς, το οποίο απέκρουσε δύσκολα ο Κόστιτς. Στο 22’ το Τριφύλλι «άγγιξε» το γκολ όταν ο Ιωαννίδης έφυγε στην αντεπίθεση και την κατάλληλη στιγμή πάσαρε συρτά στο δεύτερο δοκάρι στον Παλάσιος, ο οποίος προ ανυπεράσπιστης εστίας δεν κατάφερε να βρει τη μπάλα για να τη σπρώξει στα δίχτυα.

Οι Πράσινοι συνέχισαν να πιέζουν και δημιούργησαν άλλες δύο σημαντικές στιγμές στο πρώτο ημίχρονο με πρωταγωνιστή τον Ιωαννίδη. Η πρώτη ήρθε στο 31’ από γύρισμα του Μαντσίνι στο ύψος του πέναλτι όπου ο Έλληνας επιθετικός βρήκε χώρο να σουτάρει, όμως έστειλε τη μπάλα πάνω από το δοκάρι. Στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Ιωαννίδης έβαλε πλάτη τον προσωπικό του αντίπαλο, τον κέρδισε κατά κράτος, μπήκε στην περιοχή από αριστερά αλλά το σουτ του έστειλε τη μπάλα πάνω από το δοκάρι.

Στο δεύτερο ημίχρονο η εικόνα δεν άλλαξε. Η ομάδα μας έκλεισε ξανά τον Βόλο στο μισό γήπεδο, αλλά και πάλι δεν έβρισκε τρόπο να σκοράρει. Τελικά η λύση ήρθε από τον πάγκο. Η είσοδος στο παιχνίδι, στο 62o λεπτό, του Αλεξάντερ Γερεμέγεφ ήταν αυτή που άνοιξε το δρόμο της επιστροφής στις νίκες για τον Παναθηναϊκό! Ο Σουηδός επιθετικός έκανε ό,τι και στις προηγούμενες συμμετοχές του: σκόραρε. Και μάλιστα στην πρώτη επαφή του με τη μπάλα! Στο 64’ ο Ιωαννίδης πέρασε εκπληκτική κάθετη πάσα στον Γερεμέγεφ, ο οποίος απέφυγε τον προσωπικό του αντίπαλο και δεν λάθεψε στο τετ α τετ.

Το γκολ «έλυσε» τα πόδια των Πρασίνων και δύο λεπτά μετά ήρθε το 0-2. Ο Μπερνάρ εκτέλεσε φάουλ από δεξιά και ο Αράο πήδηξε ψηλότερα από όλους στο πρώτο δοκάρι, σκοράροντας! Το άγχος είχε φύγει πλέον από τους ποδοσφαιριστές του Τριφυλλιού, οι οποίοι βρήκαν χώρους και μαζί την ευκαιρία να διευρύνουν αρκετά το σκορ.

Το τελικό 0-3 διαμορφώθηκε με εντυπωσιακό τρόπο από τον Γερεμέγεφ. Στο 72’ ο Παλάσιος συνδυάστηκε από δεξιά με τον Κώτσιρα, ο οποίος μπήκε στην περιοχή και σέντραρε, η μπάλα προσωρινά απομακρύνθηκε με κεφαλιά και ο Γερεμέγεφ με ανάποδο ψαλίδι -και μικρή βοήθεια από το σώμα του Ασλανίδη, άφησε εμβρόντητο τον Κόστιτς!

Στα επόμενα λεπτά χάθηκαν κι άλλες ευκαιρίες για περισσότερα γκολ και μάλιστα στην κορυφαία από αυτές ο Γερεμέγεφ απώλεσε τη δυνατότητα για ένα απίθανο χατ τρικ!

ΒΟΛΟΣ: Κόστιτς, Μύγας (68′ Κίτσος), Σιέλης (68′ Κορνέτ), Ασλανίδης, Καλογερόπουλος, Άλχο, Τσοκάνης (63′ Μεταξάς), Γκλάβτσιτς, Κόμπα (67′ Ντέλετιτς), Γκαρθία, Μωραΐτης (74′ Μπερτόγλιο).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Λοντίγκιν, Κώτσιρας, Μλαντένοβιτς, Σένκεφελντ (82’ Γεντβάι), Αράο, Ρουμπέν (62’ Ζέκα), Βιλένα (82’ Τσόκαϊ), Μπερνάρ (73’ Κλεϊνχέισλερ), Παλάσιος, Μαντσίνι (62’ Γερεμέγεφ), Ιωαννίδης.