Παναθηναϊκός Β και Μακεδονικός ήρθαν ισόπαλοι με 1-1 στο Ολυμπιακό στάδιο, για την 22η αγωνιστική του Α’ ομίλου της Betsson Super League 2.

Μετά το αναγνωριστικό πρώτο δεκάλεπτο, όπου οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν κάποια κόρνερ αλλά χωρίς να γίνουν απειλητικοί, το Τριφύλλι ανέκτησε την κατοχή της μπάλας και προσπάθησε να επιτεθεί από τα άκρα. Στο 18’, Κυριόπουλος και Λάμψιας συνεργάστηκαν από δεξιά, αλλά ο δεύτερος δεν πρόλαβε να πλασάρει τον Γουναρίδη. Ενώ στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Ταβάρες έκανε κούρσα από αριστερά, άφησε για τον Φουρτάδο που σούταρε από το ύψος της μεγάλης περιοχής, για να μπλοκάρει ο Γουναρίδης.

Ο Παναθηναϊκός Β συνέχισε να έχει τον έλεγχο και κατέγραψε την καλύτερη στιγμή του πρώτου ημιχρόνου στο 27ο λεπτό. Όταν ο Αθανασακόπουλος πάσαρε στον Φουρτάδο, ο οποίος έφτασε στο όριο της περιοχής, σούταρε με το αριστερό, αλλά η μπάλα σταμάτησε στο αριστερό δοκάρι της εστίας του Μακεδονικού. Ενώ οι φιλοξενούμενοι έκαναν αισθητή την παρουσία τους στα αντίπαλα καρέ στο 39’, με τον Σιατραβάνη να κάνει ένα δυνατό σουτ από διαγώνια και αριστερά, το οποίο έδιωξε ο Μαργκόνο σε κόρνερ.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν πιο ισορροπημένο, με τους Πράσινους να απειλούν στο 47’ με την ωραία προσπάθεια του Αγκοστίνιο που πέρασε δύο αντιπάλους έκανε ένα δυνατό σουτ, αλλά ο Γουναρίδης απέκρουσε. Τέσσερα λεπτά μετά, ο Σιμόνι σούταρε μέσα από την περιοχή, με την μπάλα να περνάει δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Μαργκόνο.

Ο ρυθμός έπεσε στη συνέχεια, με τις δύο ομάδες να μην μπορούν να βρουν χώρους και να δυσκολεύονται να δημιουργήσουν ευκαιρίες. Ο Παναθηναϊκός Β είχε μια καλή στιγμή στο 72’, με το σουτ του Ταβάρες να καταλήγει στην αγκαλιά του Γουναρίδη. Στην επόμενη φάση ο Μακεδονικός βγήκε στην αντεπίθεση και ο  Σιατραβάνης ανατράπηκε εντός περιοχής από τον Σιδερά. Ο Τσουκάνης ανέλαβε την εκτέλεση, ο Μαργκόνο έπεσε σωστά, αλλά δεν μπόρεσε να αποτρέψει το 0-1 στο 74ο λεπτό.

Το Τριφύλλι άλλαξε σχηματισμό, προσπάθησε να φτάσει στην ισοφάριση αλλά με ανορθόδοξο τρόπο, με το σουτ του Μαρτίνη στο 76’, λίγο έξω από την περιοχή, να περνάει ελάχιστα άουτ. Ενώ οι Θεσσαλονικείς είδαν την κεφαλιά του Τσιλιγγίρη στο 87ο λεπτό να περνάει πάνω από το τέρμα. Τελικά, από την εκτέλεση κόρνερ του Αθανασακόπουλου από αριστερά και σύγχυση στα καρέ, ο Λεωνιδόπουλος έστειλε την μπάλα με προβολή στα δίχτυα της εστίας του, διαμορφώνοντας το 1-1 στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Παναθηναϊκός Β: Mαργκόνο, Λάμψιας (81’ Σερπέζης), Προδρομίτης, Σιδεράς (81’ Δημητριάδης), Μαρτίνης, Γκουστάβο (70’ Τερεζίου), Καραμπάς (81’ Καρβούνης), Αθανασακόπουλος, Κυριόπουλος, Ταβάρες, Αγκοστίνιο (63’ Εμπό).

Μακεδονικός: Γουναρίδης, Κοτταρίδης, Σαραγιώτης, Σιμόνι (67’ Τσιλιγγίρης), Μπρατσιάνη, Σιατραβάνης (86’ Γαρύφαλλος), Λεωνιδόπουλος, Ζαφειράκης (67’ Ουνγιαλίδης), Τσουκάνης, Γκέντσογλου (79’ Σαραντίδης), Παναγιωτούδης.