Ο Παναθηναϊκός έβαλε τη σφραγίδα του στην κατάκτηση του εφετινού Κυπέλλου, όπου δίκαια και πανάξια αναδείχθηκε Κυπέλλουχος Ελλάδας. Οι Πράσινοι πραγματοποίησαν μια σπουδαία πορεία που είχε έντονο σασπένς αλλά και μεγάλες και αλησμόνητες προκρίσεις στον δρόμο για τον τελικό κι ένα φινάλε επικό.

Νωρίς νωρίς, με την είσοδό του στη διοργάνωση, το Τριφύλλι αντιμετώπισε τον Ολυμπιακό σε διπλές αναμετρήσεις για τη φάση των 16. Το πρώτο ματς στο Απ. Νικολαΐδης έληξε ισόπαλο 1-1, ενώ δίχως γκολ ολοκληρώθηκε και η ρεβάνς στο Γ. Καραϊσκάκης. Η πρόκριση κρίθηκε στα πέναλτι εκεί όπου οι Πράσινοι ήταν πιο αποτελεσματικοί και ο Λοντίγκιν στο τέρμα καθοριστικός.

Στα προημιτελικά η κληρωτίδα έφερε τον Ατρόμητο στο δρόμο του Τριφυλλιού. Στο πρώτο ματς της Λεωφόρου η ομάδα του Περιστερίου νίκησε με 2-1 αλλά στη ρεβάνς ο Παναθηναϊκός πανηγύρισε μια σημαντική πρόκριση επικρατώντας με 2-0. Οι Πράσινοι προηγήθηκαν στο σκορ με τον Ρουμπέν και στο 88’ ο Μλαντένοβιτς με ωραία κεφαλιά σφράγισε την πρόκριση.

Κι ύστερα ήρθε ο ημιτελικός με τον ΠΑΟΚ, όπου έσπασαν καρδιές. Το Τριφύλλι επικράτησε στην Τούμπα 1-0 με γκολ του Σπόραρ. Η ρεβάνς έγινε δύσκολη με τον ΠΑΟΚ να επικρατεί με 1-0 στο 90λεπτο στέλνοντας το ματς στην παράταση. Εκεί ο Δικέφαλος του Βορρά πήρε προβάδισμα πρόκρισης με γκολ στο 105’ (0-2), όμως οι Πράσινοι στις καθυστερήσεις της παράτασης σκόραραν με τον Λημνιό. Στη διαδικασία των πέναλτι ο Ντραγκόφσκι ήταν συγκλονιστικός αποκρούοντας τρία match ball! Ο Σένκεφελντ ευστόχησε στο τελευταίο πέναλτι του Παναθηναϊκού, ο Σαμάτα αστόχησε και το Τριφύλλι έκλεισε θέση για τον τελικό.

Εξίσου συγκλονιστικό ήταν και το τελευταίο παιχνίδι των Πρασίνων στη διοργάνωση που κρίθηκε με buzzer beater του Βαγιαννίδη στο έβδομο λεπτό των καθυστερήσεων. Το Τριφύλλι επικράτησε 1-0 και κατέκτησε πανάξια τον τίτλο!