Τι είναι τα φιλικά προετοιμασίας; Χρήσιμο εργαλείο για τους προπονητές, τεστ προόδου για τους ποδοσφαιριστές, πεδίο εξαγωγής απροβλημάτιστων συμπερασμάτων για το κοινό και τα ΜΜΕ. Ένα τέτοιο πραγματικά πολύ χρήσιμο -δεδομένης της δυναμικότητας και της ετοιμότητας του αντιπάλου- έδωσε την Πέμπτη ο Παναθηναϊκός ως πρώτο της προετοιμασίας του για τη νέα αγωνιστική περίοδο. Το Τριφύλλι αντιμετώπισε την Αλ Τααβόν από τη Σαουδική Αραβία (ομάδα που τερμάτισε 4η στο πρωτάθλημα και ήταν φιναλίστ του Κυπέλλου) στο μέρος όπου πραγματοποιείται το βασικό στάδιο της προετοιμασίας, στο Χορστ της Ολλανδίας. Το τελικό 1-1 μικρή σημασία έχει.

Κυρίως μετρούν η αγωνιστική παρουσία των νέων αποκτημάτων Γιάννη Κώτσιρα και Ρουμπέν Πέρεθ, η θετική εικόνα των νεαρών ποδοσφαιριστών της ακαδημίας Δημήτρη Σερπέζη, Ανδρέα Αθανασακόπουλου, Γιώργου Σιδερά, Αλέξανδρου Ρόμπι, η διάθεση όλων να βγάλουν στον αγωνιστικό χώρο τα «θέλω» του Ιβάν Γιοβάνοβιτς (ιδίως στο «χτίσιμο» της επίθεσης με τη μπάλα να μην σηκώνεται από το έδαφος) και το γεγονός ότι χρησιμοποιήθηκαν σχεδόν ισομερώς 23 ποδοσφαιριστές.

Το πρώτο γκολ της σεζόν, έστω και σε ανεπίσημο αγώνα, πέτυχε με εξαιρετικό διαγώνιο σουτ ο Ηλίας Χατζηθεοδωρίδης, βάζοντας μπροστά στο σκορ τον Παναθηναϊκό στο 38ο λεπτό. Η ισοφάριση ήρθε δύο λεπτά αργότερα για την Αλ Τααβόν από τον Ταβαμπά. Οι Πράσινοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία στο 61′ να προηγηθούν αλλά το κοντινό σουτ του Ιωαννίδη έστειλε τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι.

Παναθηναϊκός: Διούδης (60′ Χριστογεώργος), Κώτσιρας (46′ Σάντσες), Χατζηθεοδωρίδης (46′ Χουάνκαρ), Ρόμπι (46′ Σερπέζης), Βέλεθ (46′ Σιδεράς), Αλεξανδρόπουλος (57′ Αθανασακόπουλος), Μαουρίσιο (46′ Πέρεθ), Βιγιαφάνιες (46′ Ενγκμπακοτό), Σαβιέρ (46′ Μπουζούκης, 71′ Καμπετσής), Καρλίτος (46′ Σανκαρέ), Μακέντα (46′ Ιωαννίδης).

Αλ Τααβόν: Κάσιο, Ζαγέντ, Αλ Σομπί, Καντές, Ιάγκο, Αμπουσαμπάν, Σάντρο, Αλ Ναμπίτ, Αλ Ρασίντι, Ταβαμπά, Αμίσι.