Το απόγευμα της Τετάρτης, με τη θερμοκρασία αρκετά πάνω από τους 30 βαθμούς Κελσίου και αρκετή υγρασία στην Αττική, δεν προσφέρονταν για ποδόσφαιρο. Αλλά η διάθεση αρκετών ποδοσφαιριστών του Παναθηναϊκού ήταν αρκετή για να δώσει την πρώτη νίκη στα play offs, επικρατώντας 2-0 του Άρη. Το βασικό κέρδος, όμως, για το Τριφύλλι ήταν το ντεμπούτο του 20χρονου Νικόλα Χριστογεώργου κάτω από τα δοκάρια, η χρησιμοποίηση στη βασική ενδεκάδα τεσσάρων παικτών της ακαδημίας και συνολικά στον αγώνα επτά μαζί τους Αλεξανδρόπουλο, Αθανασακόπουλο, Ζαγαρίτη, οι οποίοι μπήκαν ως αλλαγή.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε νωθρά το παιχνίδι και έδειξε να έχει προβλήματα στην πίεση που ασκούσε ψηλά ο Άρης. Ουσιαστικά στο πρώτο 20λεπτο οι φιλοξενούμενοι πατούσαν καλύτερα στο γήπεδο, δίχως να δημιουργούν ιδιαίτερη απειλή για την εστία του Χριστογεώργου. Η αλλαγή συστήματος σε 3-4-1-2 από τον Γιώργο Δώνη έγειρε την πλάστιγγα υπέρ του Τριφυλλιού. Οι Πράσινοι κέρδισαν μέτρα στο γήπεδο και αύξησαν την πίεση στους αμυνόμενους του Άρη. Σε μια τέτοια περίπτωση επιθετικού πρέσινγκ ήρθε και το πρώτο γκολ για τον Παναθηναϊκό στο 41ο λεπτό. Ο Κουρμπέλης πίεσε τον Ματίγια στα 10 μέτρα από την περιοχή του Άρη, του πήρε τη μπάλα και σχεδόν άμεσα σούταρε δυνατά, συρτά, σημαδεύοντας τη δεξιά γωνία της εστίας! Το γκολ απελευθέρωσε τους ποδοσφαιριστές του Παναθηναϊκού και ουσιαστικά οδήγησε τους φιλοξενούμενους στην παράδοση των όπλων.

Στο δεύτερο ημίχρονο το Τριφύλλι πίεσε για το δεύτερο γκολ. Το άγγιξε στο 49ο λεπτό όταν ο Μακέντα έβγαλε τον Καμπετσή στη μικρή περιοχή μόνο με το τέρμα, αλλά ο 21χρονος επιθετικός σημάδεψε δοκάρι. Αντίθετα στο 60′ ένας άλλος συνδυασμός με τους ίδιους πρωταγωνιστές έφερε ένα πανέμορφο γκολ. Γκολ για όλους, πλην του χειριστή VAR και του διαιτητή, οι οποίοι το ακύρωσαν για φάουλ του Μακέντα στο -πολύ- ξεκίνημα- της φάσης στον Ματίγια. Όλοι έμειναν με την απορία για το πώς ακυρώθηκε αυτό το γκολ. Το σοκ κράτησε αρκετά λεπτά αλλά τελικά το 2-0 ήρθε -και μέτρησε- στο 88ο λεπτό με κεφαλιά του Κολοβέτσιου έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Μπουζούκη.

Παναθηναϊκός: Χριστογεώργος, Θεοχάρης, Σένκεφελντ, Κολοβέτσιος, Χατζηθεοδωρίδης (82′ Ζαγαρίτης), Κουρμπέλης, Αγιούμπ (46′ Ανουάρ), Μπουζούκης, Χατζηγιοβάνης (65′ Αλεξανδρόπουλος), Καμπετσής (82′ Περέα), Μακέντα (76′ Αθανασακόπουλος).

Άρης: Φαμπιάν, Ντουάρτε (45’+4′ Διαμαντόπουλος), Γκάμα, Μαρτίνες, Μαντσίνι, Ματίγια, Μπακουτσής, Μπαγκαλιάνης, Κόρχουτ, Σάσα, Ρόουζ.