Την πρώτη του ήττα στον δεύτερο γύρο του πρωταθλήματος γνώρισε ο Παναθηναϊκός στο Αγρίνιο. Οι Πράσινοι δεν μπόρεσαν να βρουν τρόπο να σκοράρουν, δέχθηκαν γκολ στην μία από τις δύο συνολικά τελικές προσπάθειες του αντιπάλου σε όλο το παιχνίδι και έχασαν με 1-0.

Η αναμέτρηση είχε δύο τελείως διαφορετικά πρόσωπα στα δύο της ημίχρονα. Στο πρώτο οι ποδοσφαιριστές του Λάζλο Μπόλονι παρουσίασαν ένα μετριότατο πρόσωπο, όντας ανεμικοί επιθετικά και ενδεικτικό αυτού είναι το γεγονός πως ολοκλήρωσαν τα πρώτα 45′ χωρίς τελική προς την εστία των γηπεδούχων.

Στην επανάληψη, οι παίκτες του Παναθηναϊκού ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοσή τους, απείλησαν σε ουκ ολίγες περιπτώσεις τον τερματοφύλακα του Παναιτωλικού, όμως πότε αυτός και πότε η αστοχία τους δεν επέτρεψαν στον Παναθηναϊκό να φέρει, τουλάχιστον το ματς στα ίσια.

Η ομάδα του Αγρινίου ευτύχησε να προηγηθεί νωρίς στο σκορ και συγκεκριμένα στο 6′ όταν ο Εντιγκά εκμεταλλευόμενος αδράνεια στην Πράσινη άμυνα νίκησε από κοντά τον Διούδη για το 1-0. Στο δεύτερο ημίχρονο το Τριφύλλι πίεσε ασφυκτικά όμως Ιωαννίδης και Αϊτόρ αρχικά δεν μπόρεσαν σε τρεις κλασικές ευκαιρίες να σκοράρουν, ενώ στο 65΄ ο Ενγκμπαγκοτό στην πιο κλασική ευκαιρία του αγώνα εξ’ επαφής έστειλε την μπάλα να τραντάξει το οριζόντιο δοκάρι του Μελίσσα.

Το 1-0 έμεινε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του Παπαδόπουλου και κάπως έτσι οι ποδοσφαιριστές του Παναθηναϊκού κλώτσησαν μίας πρώτης τάξεως ευκαιρία να βρεθούν στην πρώτη τετράδα του βαθμολογικού πίνακα, τρεις στροφές πριν το φινάλε της κανονικής διάρκειας του πρωταθλήματος.

Παναιτωλικός: Μελίσσας, Περέιρα, Μεντίνα, Τσότσαλιτς, Βάντερσον, Εντινγκά (77′ Τζανακάκης), Ταχάρ (65′ Τσιγγάρας), Ντάλσιο (85′ Κωνσταντόπουλος), Αριγίμπι (84′ Αρσούρα), Ντίας, Καρέλης (77′ Βέργος).

Παναθηναϊκός: Διούδης, Μολό (80′ Τζαβίδας), Χουάνκαρ, Βέλεθ, Καραγιάννης (83′ Αθανασακόπουλος), Νιάς, Βιγιαφάνιες (73′ Μακέντα), Μαουρίσιο, Νγκμπακοτό (83′ Χατζηγιοβάνης), Καμπετσής (46′ Αϊτόρ), Ιωαννίδης.