Με κυριαρχική εμφάνιση ο Παναθηναϊκός νίκησε για τρίτη φορά μέσα σε 1,5 χρόνο τον ΠΑΟΚ στην Τούμπα, επικρατώντας με 1-0 στο πρώτο παιχνίδι της ημιτελικής φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας! Πλέον στη ρεβάνς της προσεχούς Τετάρτης στο «Απόστολος Νικολαΐδης» το Τριφύλλι έχει προβάδισμα πρόκρισης στον τελικό του θεσμού.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε δυνατά στο παιχνίδι, περιορίζοντας τον ΠΑΟΚ. Με πίεση ψηλά οι Πράσινοι δεν άφησαν τους γηπεδούχους να αναπτύξουν σωστά τη μπάλα. Στο 8ο λεπτό το Τριφύλλι απείλησε με τον Μλαντένοβιτς να βρίσκει τον Μπερνάρ στην περιοχή από αριστερά, όμως ο Βραζιλιάνος καθυστέρησε και τελικώς όταν αποφάσισε να σουτάρει, η μπάλα κόντραρε. Οι γηπεδούχοι βρήκαν μία καλή στιγμή στο 21’ με τον Ντραγκόφσκι να δείχνει τα αντανακλαστικά του, αποκρούοντας με το πόδι το κοντινό σουτ του Τόμας.

Η συνέχεια ανήκε και πάλι στον Παναθηναϊκό με δύο πολύ καλές στιγμές, όπου θα μπορούσε να ανοίξει το σκορ. Η πρώτη στο 32’ όταν οι Πράσινοι αναπτύχθηκαν πολύ γρήγορα στην αντεπίθεση με τον Μπερνάρ να βρίσκει μοναδικά τον αφύλαχτο Παλάσιος, όμως ο Αργεντινός έχασε το κοντρόλ στην πρώτη επαφή, χάνοντας την ευκαιρία να φύγει τετ α τετ με τον Κοτάρσκι. Τρία λεπτά αργότερα ο Μπερνάρ έφυγε από αριστερά, μπήκε στην περιοχή και πλάσαρε με τον Κεντζιόρα να αλλάζει τόσο όσο την πορεία της μπάλας, στέλνοντάς την κόρνερ.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός έδειξε από τα πρώτα λεπτά ότι ήθελε να βάλει το γκολ που θα τον καθιστούσε οδηγό της αναμέτρησης. Στο 47’ χάθηκε η πρώτη ευκαιρία με τον Αράο να σουτάρει από αριστερά, όμως η μπάλα κόντραρε και έφυγε κόρνερ. Στο 53’ μετά από ένα συνδυασμό βγαλμένο από βιντεοπαιχνίδι, ο Κώτσιρας σέντραρε στο δεύτερο δοκάρι όπου ο Μπερνάρ έπιασε την κεφαλιά, ο Κοτάρσκι απομάκρυνε προσωρινά και ο Σπόραρ από κοντά πέτυχε το γκολ! Ο Παναθηναϊκός έμεινε με το πόδι «κολλημένο στο γκάζι» και στο 60’ ο Σπόραρ… άγγιξε το 0-2 όταν από νέο εξαιρετικό συνδυασμό, βρέθηκε στην περιοχή, ντρίμπλαρε ανάμεσα σε δύο αντιπάλους και σούταρε δυνατά, όμως ο Κοτάρσκι με εντυπωσιακή επέμβαση κράτησε το σκορ στο 0-1. Ο Σπόραρ προσπάθησε και στο 66’, αυτή τη φορά με ξαφνικό σουτ έξω από την περιοχή, το οποίο αιφνιδίασε τον Κοτάρσκι που έδιωξε όπως – όπως.

Η αντίδραση του ΠΑΟΚ ήρθε στο 75’ από στατική φάση, όμως ο Ντραγκόφσκι φώναξε πάλι «παρών» με εκπληκτικά αντανακλαστικά στην κεφαλιά του Μεϊτέ.

Στο 79’ ο αγώνας χάλασε μετά την απόφαση του διαιτητή να αποβάλει τον Τάσο Μπακασέτα και τον Τάισον, παρότι ο αρχηγός της Εθνικής Ελλάδας δεν αντέδρασε στα χτυπήματα που δέχθηκε από τον παίκτη του ΠΑΟΚ. Το παιχνίδι άνοιξε και σε συνθήκες χάους, η μπάλα πήγαινε πάνω κάτω. Ο Παναθηναϊκός έχασε νέα ευκαιρία στο 88’ με τον Μαντσίνι να σουτάρει στην κλειστή γωνία του Κοτάρσκι. Μοναδική στιγμή που απειλήθηκε στα τελευταία λεπτά ήταν στο 93’ με σουτ του Μεϊτέ που βρήκε το δοκάρι.

ΠΑΟΚ: Κοτάρσκι, Γιόνι, Κεντζιόρα, Μιχαηλίδης, Σοάρες, Τσιγγάρας (63’ Μεϊτέ), Σβαμπ (76’ Οζντόεφ), Ζίβκοβιτς, Μάρκος Αντόνιο (63’ Μουργκ), Ντεσπόντοφ (64’ Τάισον), Τόμας (71’ Σαμάτα).

Παναθηναϊκός: Ντραγκόφσκι, Κώτσιρας, Γεντβάι, Αράο, Μλαντένοβιτς (86’ Χουάνκαρ), Ρουμπέν, Μπακασέτας, Μπερνάρ (86’ Βαγιαννίδης), Τσέριν (86’ Σένκεφελντ), Παλάσιος (69’ Μαντσίνι), Σπόραρ (74’ Ζέκα).