Με ασίστ από τον νεοαποκτηθέντα Ενγκμπαγκοτό και γκολ από τον επίσης νεοαποκτηθέντα Σανκαρέ ο Παναθηναϊκός πέτυχε σπουδαία νίκη εκτός έδρας επί του Ατρόμητου και απέδειξε πως η ισοπαλία της περασμένης εβδομάδας κόντρα στη Λαμία στη Λεωφόρο, ήταν μονάχα μία κακή παρένθεση. Έτσι, πανηγύρισε το έκτο του τρίποντο μέσα στο 2021, παραμένοντας παράλληλα αήττητος από την ανατολή της νέας χρονιάς και έπειτα.

Η μόνη ίσως διαφορά σε σχέση με τις νίκες του τελευταίου διαστήματος είχε να κάνει με τον τρόπο που αυτή ήρθε. Αυτή τη φορά ο Παναθηναϊκός δεν στηρίχθηκε στην αμυντική του λειτουργία αλλά στην επίθεσή του. Το σερί απαραβίαστης εστίας που «έτρεχε» μετά την αναμέτρηση με τον ΠΑΟΚ στην Τούμπα στο φινάλε του πρώτου γύρου, έλαβε τέλος. Παρ’ όλα αυτά, οι Πράσινοι βρήκαν τρόπο να σκοράρουν τρεις φορές και έτσι να πετύχουν το στόχο τους.

Το ματς ξεκίνησε με τρόπο ιδανικό για την ομάδα του Λάζλο Μπόλονι αφού μόλις στο 10’ μετά από εκτέλεση φάουλ του Χατζηγιοβάνη ο Βέλεθ με κεφαλιά πέτυχε το πρώτο του τέρμα με το Τριφύλλι στο στήθος και άνοιξε το σκορ. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν, πίεσαν και στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους έφεραν το ματς στα ίσια με τον Γούτα. Με πανομοιότυπο τρόπο με το πρώτο ημίχρονο, άρχισε και το δεύτερο για τον Παναθηναϊκό.

Ο Καρλίτος στο 47’ εκμεταλλευόμενος λάθος του Γιαννιώτη έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και έβαλε εκ νέου μπροστά στο σκορ το Τριφύλλι. Η αντίδραση, όμως της ομάδας του Περιστερίου ήταν άμεση και οκτώ λεπτά αργότερα με τον Αγκάγιεφ ισοφάρισε σε 2-2.

Οι δύο ποδοσφαιριστές όμως που αποκτήθηκαν πριν από λίγες ημέρες από τον Παναθηναϊκό και πραγματοποίησαν σήμερα το ντεμπούτο τους, δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη. Στο 84’ ο Σανκαρέ μετά από ωραία ενέργεια του Ενγκαμποκοτό πέτυχε το γκολ που έμελλε να κρίνει την αναμέτρηση. Έτσι, ο Παναθηναϊκός παραμένει σε απόσταση αναπνοής από τις ομάδες που βρίσκονται στις θέσεις που οδηγούν στα Κύπελλα Ευρώπης της επόμενης σεζόν.

Ατρόμητος: Γιαννιώτης, Κιβρακίδης, Γκάλο(70′ Ούμπιδες), Γούτας, Γκαλβάο, Τομάσεβιτς(22′ Nάτσος), Χαρίσης, Σάλομον, Μουνίθ(81′ Γιακουμάκης), Αγκάγιεφ(69′ Εντομβόνγι), Κωτσόπουλος(70′ Στρούγγης)

Παναθηναϊκός: Διούδης, Μολό, Βέλεθ, Σένκεφελντ(35′ Nιάς), Χατζηθεοδωρίδης, Αλεξανδρόπουλος, Μαουρίτσιο, Βιγιαφάνες(60′ Σανκαρέ), Καρλίτος(75′ Μακέντα), Χατζηγιοβάνης(75′ Ιωαννίδης), Καμπετσής(60′ Ενγκμπακοτό)