Μια απίστευτη, μια μοναδική, μια φοβερή και τρομερή πρόκριση πανηγύρισε ο Παναθηναϊκός, που πήρε το «χρυσό» εισιτήριο για τον τελικό του Κυπέλλου!

Παναθηναϊκός θα πει μαχητική ψυχή! Και οι παίκτες του Φατίχ Τερίμ δεν παράτησαν ποτέ τη μάχη. Όσο στραβά κι αν τους πήγε το παιχνίδι, όσο κοντά κι αν έφτασαν στον αποκλεισμό, οι Πράσινοι αποδείχθηκαν εφτάψυχοι φτάνοντας σε μια πρόκριση που δεν θα ξεχαστεί ποτέ!

Το Τριφύλλι βρέθηκε να χάνει 0-1 στο φινάλε του 90λεπτου και 0-2 μέχρι τις καθυστερήσεις της παράτασης. Ωστόσο, με buzzer beater του Λημνιού στο 129’ μείωσαν σε 1-2 και έστειλαν το ματς στα πέναλτι καθώς είχαν επικρατήσει 1-0 στην Τούμπα.

Και στη διαδικασία των πέναλτι όμως, ο Παναθηναϊκός βρέθηκε τρεις φορές με την πλάτη στον τοίχο. Ο ΠΑΟΚ είχε τρία «match ball» για να τελειώσει το παιχνίδι αλλά ο απίθανος Ντραγκόφσκι έκανε το θαύμα του, όχι μία, ούτε δύο αλλά τρεις φορές! Πραγματοποίησε τρεις αδιανόητες αποκρούσεις κρατώντας ολοζώντανο το Τριφύλλι! Στη συνέχεια ο βράχος ψυχραιμίας Σένκεφελντ, όπως και με τον Ολυμπιακό, ευστόχησε για το 6-5, ο Σαμάτα έστειλε την μπάλα άουτ και ο Παναθηναϊκός έφυγε για τελικό και πάλι μετά το 2022 σε μια απίθανη, τρελή και άκρως Παναθηναϊκή πρόκριση!

Το παιχνίδι άρχισε ισορροπημένα αλλά ο ΠΑΟΚ κατόρθωσε να πάρει την κατοχή της μπάλας και να ελέγξει τον ρυθμό. Απείλησε στο 14’ με κεφαλιά του Σβαμπ αλλά ο Ντραγκόφσκι απέκρουσε σωτήρια. Στο 36’ οι Πράσινοι είχαν την πρώτη τους καλή ευκαιρία με συνδυασμό του Παλάσιος με τον Ιωαννίδη, η προσπάθεια του οποίου όμως ανακόπηκε απ’ τον Κεντζιόρα, ενώ στο επόμενο λεπτό ο Μπακασέτας επιχείρησε να σκοράρει με σουτ που μπλόκαρε ο Κοτάρσκι.

Στο 39’ μια καθοριστική επέμβαση του Ζέκα απέτρεψε μια απειλητική προσπάθεια του Ζίβκοβιτς με αποτέλεσμα το ημίχρονο να λήξει 0-0.

Στο ξεκίνημα του β’ ημιχρόνου (49’) ο ΠΑΟΚ είχε ευκαιρία με τον Τόμας, αλλά ο Ντραγκόφσκι απέκρουσε ξανά, ενώ στη συνέχεια το σουτ του Κωνσταντέλια κατέληξε άουτ. Οι Πράσινοι στάθηκαν άτυχοι ξανά καθώς μετά την ενόχληση που ένιωσε στην προθέρμανση ο Τσέριν, ο οποίος αντικαταστάθηκε απ’ τον Βιλένα, στο 56’ έχασαν και τον Γεντβάι με πρόβλημα τραυματισμού (στη θέση του χρησιμοποιήθηκε ο Σένκεφελντ).

Ο ΠΑΟΚ με γκολ του Ζίβκοβιτς στο 72’ έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του και έφερε το ζευγάρι στην ισοπαλία. Ο Φατίχ Τερίμ ανακάτεψε την… τράπουλα και στο 76’ χρησιμοποίησε τον Βαγιαννίδη αντί του Ζέκα και τον Σπόραρ αντί του Ιωαννίδη φέρνοντας τον Κώτσιρα απ’ το δεξί άκρο της άμυνας στον κεντρικό άξονα, ενώ στο 85’ έριξε στη μάχη τον Μαντσίνι και τον Λημνιό για να φρεσκάρει την ομάδα του. Το γκολ όμως δεν ήρθε και το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση.

Εκεί ο Παναθηναϊκός μπήκε καλύτερα στο γήπεδο, πήρε τον έλεγχο και έψαξε το γκολ, το οποίο όμως βρήκε ο ΠΑΟΚ στις καθυστερήσεις του α’ ημιχρόνου. Στο 105+1’ ο Κεντζιόρα πήρε την κεφαλιά στο κόρνερ του Ντεσπόντοφ και σκόραρε για το 0-2 δίνοντας πλέον προβάδισμα πρόκρισης στους Θεσσαλονικείς.

Στο 115’ υπήρξε ένας σοβαρός τραυματισμός του Μπάμπα με αποτέλεσμα να διακοπεί για αρκετά λεπτά η αναμέτρηση. Σε εναέρια διεκδίκηση της μπάλας με τον Βαγιαννίδη, οι δυο παίκτες συγκρούστηκαν με το κεφάλι και ο αμυντικός του ΠΑΟΚ έπεσε στο έδαφος έχοντας χάσει τις αισθήσεις του. Άμεσα έσπευσαν κοντά του τα ιατρικά επιτελεία και των δύο ομάδων για να του προσφέρουν ιατρική φροντίδα σε μια ιδιαίτερα δύσκολη στιγμή. Ο παίκτης του ΠΑΟΚ ανταποκρίθηκε και ευτυχώς ανέκτησε τις αισθήσεις του με το κοινό της Λεωφόρου να χειροκροτεί προτού αποχωρήσει με το ασθενοφόρο για να υποβληθεί σε εξετάσεις.

Το παιχνίδι συνεχίστηκε με τον ΠΑΟΚ να μένει με δέκα παίκτες καθώς είχε ολοκληρώσει τις αλλαγές του. Ο χρόνος περνούσε αλλά οι Πράσινοι δεν τα παράτησαν. Συνέχισαν να ψάχνουν ένα γκολ, μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο. Είχαν μάλιστα μια σπουδαία ευκαιρία για να σκοράρουν στο 126’ με κεφαλιά του Μαντσίνι αλλά ο Κουλιεράκης έσωσε την ομάδα του πάνω στη γραμμή. Πολλοί θεώρησαν ότι αυτή ήταν η τελευταία μεγάλη ευκαιρία που είχε ο Παναθηναϊκός για να στείλει το ματς στα πέναλτι.

Ο αλύγιστος Παναθηναϊκός συνέχισε να ψάχνει το γκολ και το βρήκε με buzzer beater στο 129’. Ο Μπακασέτας γέμισε στην περιοχή, ο Γερεμέγεφ πήρε την κεφαλιά, ο Αράο έστρωσε υπέροχα για τον Λημνιό, ο οποίος με ένα καταπληκτικό τελείωμα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα σκοράροντας για πρώτη φορά με τη φανέλα του Τριφυλλιού! Τι γκολ και τι στιγμή καθώς οι Πράσινοι, την ύστατη στιγμή έμειναν όρθιοι και έστειλαν το ματς στα πέναλτι.

Το θρίλερ είχε και συνέχεια όμως καθώς στα πέναλτι έσπασαν καρδιές. Ο Σπόραρ αστόχησε στην πρώτη εκτέλεση και ο ΠΑΟΚ ήταν εύστοχος σε όλες του τις προσπάθειες μέχρι και το 4-4 (για το Τριφύλλι σκόραραν προηγουμένως οι Γερεμέγεφ, Μπακασέτας, Κώτσιρας, Μλαντένοβιτς). Ο Ντεσπόντοφ έστησε την μπάλα για το πέμπτο πέναλτι που θα μπορούσε να χαρίσει την πρόκριση στον Δικέφαλο αλλά ο κέρβερος Ντραγκόφσκι απέκρουσε εντυπωσιακά σώζοντας το πρώτο match point!

Ακολούθησε άστοχη εκτέλεση του Λημνιού με τον ΠΑΟΚ να έχει και πάλι match point. Ο Ντραγκόφσκι όμως ήταν και πάλι εκεί. Με νέα ασύλληπτη επέμβαση, στέρησε απ’ τον Οζντόεφ το γκολ και απ’ τον ΠΑΟΚ την πρόκριση κρατώντας ολοζώντανο το Τριφύλλι. Ο Μαντσίνι ευστόχησε αλλά ο Αράο στη συνέχεια είχε δοκάρι και ο ΠΑΟΚ βρήκε τρίτο match point. Ο φύλακας άγγελος Ντραγκόφσκι είχε αποφασίσει όμως ότι θα έφευγε απ’ το γήπεδο νικητής ο ίδιος και η ομάδα του. Και απέκρουσε για τρίτη φορά -και πάλι με απίθανη επέμβαση- πέναλτι του Δικεφάλου, αυτή τη φορά του Όττο.

Ο ψύχραιμος Σένκεφελντ είχε… κρύο αίμα σε ένα πολύ κρίσιμο πέναλτι γράφοντας το 6-5 και ο Σαμάτα αστόχησε. Η Λεωφόρος πήρε φωτιά και το πάρτι άρχισε για μια πρόκριση που δεν θα ξεχαστεί ποτέ!