Ο Παναθηναϊκός έπαιξε στο μισό γήπεδο τη Λαμία, κυριάρχησε ολοκληρωτικά, δημιούργησε αμέτρητες φάσεις για γκολ αλλά επικράτησε μόνο με 1-0 στον πρώτο ημιτελικό του Κυπέλλου Ελλάδας που έγινε στο «Απ. Νικολαΐδης». Οι Πράσινοι, που ξεδίπλωσαν πολλά απ’ τα καλά στοιχεία τους στο χορτάρι της Λεωφόρου, μολονότι είχαν την ευκαιρία για μια ευρύτερη νίκη, κρατούν στα χέρια τους το προβάδισμα για την πρόκριση στον τελικό της 21ης Μαΐου χάρη στο πέμπτο γκολ του Φώτη Ιωαννίδη και τρίτο προσωπικό του εις βάρος της Λαμίας εφέτος.

Ο Παναθηναϊκός, που παρέμεινε αήττητος για όγδοο σερί ματς, μπήκε στο γήπεδο… φουριόζος και με αποφασιστικότητα για να κυριαρχήσει στο ματς. Πράγμα που έκανε απ’ το πρώτο λεπτό. Οι Πράσινοι επιβλήθηκαν και πίεσαν ασφυκτικά τη Λαμία κυνηγώντας το γκολ. Κι αφού ο Αϊτόρ απείλησε στο 3’, το ζητούμενο ήρθε στο 19’. Ο Κώτσιρας έκανε το κλέψιμο αρκετά μέτρα πίσω απ’ το κέντρο του γηπέδου, κουβάλησε την μπάλα και πάσαρε στον κενό χώρο προς τον Ιωαννίδη, ο οποίος σούταρε θαυμάσια με το αριστερό «γράφοντας» το 1-0.

Ο Παναθηναϊκός, μολονότι προηγήθηκε, έγινε πολύ πιο πιεστικός ψάχνοντας κι ένα δεύτερο γκολ. Θα μπορούσε μάλιστα να το πετύχει σε αρκετές περιπτώσεις καθώς οι Πράσινοι δημιούργησαν πολλές και μεγάλες φάσεις. Στο 23’ απείλησαν με κοντινό σουτ του Γκατσίνοβιτς, στο 36’ με προβολή του Παλάσιος και στο 43’ με προσπάθεια του Ιωαννίδη ο οποίος ανακόπηκε προ κενής εστίας την τελευταία στιγμή απ’ τον Σαραμαντά. Στο ίδιο λεπτό ούτε ο διαιτητής Σιδηρόπουλος, ούτε ο VAR Ευαγγέλου είδαν το χέρι του Τζανετόπουλου εντός περιοχής. Στις καθυστερήσεις του α’ ημιχρόνου, κόντρα στη ροή του αγώνα, η Λαμία είχε ένα απειλητικό αλλά άστοχο σουτ με τον Τιρόνε.

Οι Πράσινοι μπήκαν με μεγάλη ορμή και στο β’ ημίχρονο δημιουργώντας αμέτρητες ευκαιρίες για γκολ. Στο 48’ ο Ιωαννίδης απείλησε από κοντά αλλά ο Σαράνοφ μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια, ενώ ακολούθησε ένα εκρηκτικό διάστημα του Τριφυλλιού με πιο κλασικές ευκαιρίες στο 57’ με τον Βέλεθ, στο 58’ με τον Βιγιαφάνιες, στο 63’ με τον Ιωαννίδη και με τον Γκατσίνοβιτς.

Το επιθετικό κρεσέντο συνεχίστηκε σε αμείωτο ρυθμό με τους Πράσινους να αγγίζουν το γκολ με τον Σένκεφελντ στο 73’ αλλά και τον Αϊτόρ στο 78’ που νικήθηκε απ’ τον Σαράνοφ σε τετ α τετ στη σημαντικότερη στιγμή του ματς. Παρά το μονότερμα, ο Παναθηναϊκός δεν μπόρεσε να σκοράρει για δεύτερη φορά και θα πάει στη Λαμία την Τετάρτη του Πάσχα για να κλειδώσει την πρόκριση…

Παναθηναϊκός: Μπρινιόλι, Κώτσιρας, Χουάνκαρ, Βέλεθ, Σένκεφελντ, Ρούμπεν, Βιγιαφάνιες (72’ Μαουρίσιο), Γκατσίνοβιτς (72’ Καρλίτος), Αϊτόρ (80’ Βιτάλ), Παλάσιος, Ιωαννίδης (85’ Αλεξανδρόπουλος).

Λαμία: Σαράνοφ, Προβυδάκης, Σαραμαντάς, Τζανετόπουλος, Μαζουλουξής (46’ Νταβίντ Σιμόν), Λούκας, Τιρόνε (70’ Τζανδάρης), Μπεχαράνο (88’ Γκέντσογλου), Νούνιες, Ελευθεριάδης (70’ Ρόμανιτς), Καραμάνος (62’ Μανούσος).