Χάνοντας -για ακόμα ένα παιχνίδι- σωρεία ευκαιριών ο Παναθηναϊκός απώλεσε ακόμα δύο βαθμούς, μένοντας στο 2-2 με τον ΟΦΗ στο Ηράκλειο. Οι Πράσινοι έχασαν μέσα από τα χέρια τους τη νίκη, η οποία με στοιχειώδη ευστοχία στην επίθεση και την απαραίτητη συγκέντρωση στην άμυνα, θα μπορούσε να είχε επιτευχθεί με άνετο τρόπο. Όμως, όπως συνέβη και με τη Λαμία, όσο εύκολα χάνονταν τα γκολ στην επίθεση, άλλο τόσο εύκολα σκόραρε ο αντίπαλος στις ελάχιστες επισκέψεις του στην περιοχή του Ντραγκόφσκι. Κάπως έτσι το Τριφύλλι που μέχρι πριν λίγες εβδομάδες ήταν πρώτο στη βαθμολογία, θα μπει στα play offs που ξεκινούν την προσεχή Κυριακή, ως τέταρτο στον πίνακα.

Το ματς ξεκίνησε με τον Παναθηναϊκό να προβληματίζεται για να διασπάσει την αντίπαλη άμυνα, επιτρέποντας στον ΟΦΗ να ελέγξει με σχετική άνεση την αναμέτρηση και να τη φέρει σε χαμηλό ρυθμό, βολικό για την προσπάθεια να πάρει έστω ένα βαθμό. Την εικόνα του αυτή την πλήρωσε, δεχόμενος γκολ στο 21’ από σουτ του Χιμένεθ. Αυτό το γκολ φάνηκε να λειτουργεί σαν ξυπνητήρι στους Πράσινους, η οποία πήραν μπάλα στα πόδια τους και έψαξαν πιο σωστά το γκολ. Η επιβράβευση ήρθε στο 35ο λεπτό χάρη σε μία εξαιρετική ενέργεια του Μπερνάρ, ο οποίος απέφυγε δύο αντιπάλους και πάσαρε κάθετη στην πλάτη της άμυνας όπου ο Ιωαννίδης με πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Τρία λεπτά αργότερα ο Παναθηναϊκός θα μπορούσε να προηγηθεί όμως το σουτ του Μπακασέτα μέσα από την περιοχή βρήκε σε αντίπαλο και έφυγε μόλις εκτός εστίας. Λίγο προτού εκπνεύσει το ημίχρονο, ο Παλάσιος μπήκε από τα δεξιά και σούταρε διαγώνια, αναγκάζοντας τον Μπάουμαν να διώξει δύσκολα.

Με την ίδια ορμή μπήκαν οι Πράσινοι στο δεύτερο ημίχρονο, έχοντας ένα 20λεπτο απόλυτης κυριαρχίας μεν, δίχως να μπορούν να σκοράρουν δε. Σε αυτό το διάστημα δύο σουτ του Μπακασέτα μέσα από την περιοχή δεν βρήκαν στόχο, ένα πλασέ του Ιωαννίδη σε τετ α τετ έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι, ένα διαγώνιο σουτ του Παλάσιος αποκρούστηκε από τον Μπάουμαν και μια κεφαλιά του Ακαϊντίν έστειλε τη μπάλα πάνω από το δοκάρι.

Ο νόμος του Μέρφι βρήκε απόλυτη εφαρμογή στο 78’ όταν σε ανύποπτη φάση και με τη μπάλα να κατευθύνεται εκτός περιοχής, οι γηπεδούχοι κέρδισαν -μέσω VAR- πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Ισέκα, με τον Ντραγκόφσκι να πέφτει σωστά χωρίς να αποσοβεί το γκολ. Στο 83’ οι Πράσινοι ισοφάρισαν με όμορφη εκτέλεση του Σπόραρ, με απευθείας σουτ έπειτα από γύρισμα του Μαντσίνι.

Ο Παναθηναϊκός συνέχισε να πιέζει, έχασε ακόμα μία σπουδαία ευκαιρία στο 88’ με κεφαλιά του Σπόραρ, ενώ στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων ο Λουκάο έκανε μανσέτα στην περιοχή, αλλά ούτε ο διαιτητής ούτε το VAR υπέδειξε την παράβαση.

ΟΦΗ: Μπάουμαν, Λάρσον, Μπάκου (74’ Φελίπε), Ισέκα (87’ Λουκάο), Χιμένεθ (58’ Ριέρα), Βούρος, Θοράρινσον, Λαμπρόπουλος, Μεγιάδο, Αποστολάκης (58’ Αμπάντα), Μπάκιτς (74’ Γκλάζερ).

Παναθηναϊκός: Ντραγκόφσκι, Βαγιαννίδης (71’ Κώτσιρας), Μλαντένοβιτς, Ακαϊντίν, Ούγκο, Ζέκα (71’Μαντσίνι), Μπακασέτας, Τσέριν, Παλάσιος (71’ Σπόραρ), Μπερνάρ, Ιωαννίδης.