Με ηγέτη και σκόρερ των δύο από τα τρία γκολ τον Μπερνάρ, ο Παναθηναϊκός επικράτησε 3-1 της Λαμίας στο «Απόστολος Νικολαΐδης», πετυχαίνοντας τρίτη διαδοχική νίκη στα play offs! Οι Πράσινοι έβαλαν δύσκολα στον εαυτό τους, επιτρέποντας στους φιλοξενούμενους να προηγηθούν νωρίς στο σκορ, αλλά για ακόμα μία φορά βρήκαν δύναμη και σθένος να ανατρέψουν την εις βάρος τους κατάσταση. Ο αγώνας είχε την ιδιομορφία της απουσίας των οργανωμένων οπαδών του Παναθηναϊκού στη θύρα 13, λόγω τιμωρίας της ΔΕΑΒ.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Παναθηναϊκό να παρατάσσεται σε σχηματισμό 4-4-2 και τη Λαμία να προσπαθεί να πιέσει ψηλά με διπλή ζώνη άμυνας. Από το πουθενά δίχως καν να έχει τη μπάλα στα πόδια της, η φιλοξενούμενη ομάδα βρέθηκε να προηγείται στο σκορ στο 14ο λεπτό. Στην ανάπτυξη του παιχνιδιού από την άμυνα η μπάλα γύρισε λανθασμένα προς τον Σλίβκα, ο οποίος βρέθηκε από το πουθενά απέναντι στον Ντραγκόφσκι και με σουτ στη δεξιά γωνία έδωσε το προβάδισμα στη Λαμία.

Μετά το αρχικό σοκ οι Πράσινοι πίεσαν, κλείνοντας τη Λαμία στα καρέ της. Και μόλις τέσσερα λεπτά αργότερα, στο 18′, ο Μπερνάρ πέρασε κάθετα τη μπάλα στην περιοχή από πλάγια δεξιά στον Αράο κι αυτός σέντραρε στο δεύτερο δοκάρι με τον Τσέριν να πιάνει απευθείας βολέ και να ισοφαρίζει!

Η ισοφάριση… έβαλε φωτιά στους ποδοσφαιριστές του Παναθηναϊκού που πίεσαν ακόμα περισσότερο για να φτάσουν στο 2-1. Στο τελευταίο δεκαπεντάλεπτο του πρώτου ημιχρόνου χάθηκαν πέντε ευκαιρίες, εκ των οποίων οι δύο κλασικές και η μία από αυτές που… δεν χάνονται. Στο 30′ το σουτ του Τσέριν πέρασε εκτός, στο 32′ και στο 34′ ο Σπόραρ δεν κατάφερε να σκοράρει, στο 42′ ο ίδιος παίκτης σημάδεψε δοκάρι σε τετ α τετ με τον Κοσέλεφ, ενώ στο 37′ ήρθε η απίθανη ευκαιρία του Μπερνάρ με την άμυνα και τον τερματοφύλακα της Λαμίας να περιμένουν το μοιραίο, όμως ο Βραζιλιάνος ανενόχλητος από τα πέντε μέτρα πλάσαρε ψηλά άστοχα.

Στο δεύτερο ημίχρονο το Τριφύλλι ξεκίνησε με μοναδικό στόχο να πάρει γρήγορα προβάδισμα στο σκορ. Στο 52′ ο Μπακασέτας και στο 58′ ο Τσέριν δεν βρήκαν στόχο με σουτ εκτός περιοχής. Τη λύση έδωσε ο Μπερνάρ στο 60′ με αριστοτεχνική εκτέλεση φάουλ που έστειλε τη μπάλα στο δεξί «Γ» της εστίας της Λαμίας! Το 2-1 απελευθέρωσε τους Πράσινους, οι οποίοι κοντρόλαραν το ρυθμό για να εκμηδενίσουν την πιθανότητα απειλής της εστίας του. Το «κερασάκι στην τούρτα» ήρθε στο 87′ και πάλι από τον Μπερνάρ, ο οποίος κινήθηκε στο χώρο, πήρε την κατάλληλη στιγμή την πάσα από τον Ιωαννίδη και με ένα «χάδι» πέρασε τη μπάλα πάνω από τον εξερχόμενο Κοσέλεφ για το τελικό 3-1.

Παναθηναϊκός: Ντραγκόφσκι, Κώτσιρας, Ακαϊντίν, Γέντβαϊ, Χουάνκαρ, Αράο, Τσέριν (89’ Ζέκα), Μπακασέτας (89’ Τζούρισιτς), Μπερνάρ (90’+2’ Βέρμπιτς), Ιωαννίδης (89’ Γερεμέγεφ), Σπόραρ (71’ Παλάσιος).

Λαμία: Κοσέλεφ, Σιμόν (70’ Στάνκο), Κορνέζος, Τζανετόπουλος, Αμαράλ (55’ Σίντκλεϊ), Τζανδάρης, Νούνιες (71’ Τσούκαλος), Τσιλούλης (57’ Βασιλαντωνόπουλος), Σλίβκα, Λέικ (57’ Τόσιτς), Μάλτσι.