Συγκαταλέγεται ανάμεσα στους κορυφαίους Έλληνες τερματοφύλακες της τρέχουσας περιόδου. Ο Σωκράτης Διούδης φρόντισε να υπενθυμίσει σε όσους είχαν… ασθενή μνήμη, πόσο καλός τερματοφύλακας είναι και πως η θέση του δεν μπορεί παρά να είναι στην Εθνική ομάδα! Απέναντι στον ΠΑΟΚ, στο δεύτερο παιχνίδι των play offs, ο Παναθηναϊκός στάθηκε όρθιος κυρίως χάρη στις ικανότητες του γκολκίπερ του. Το τελικό 0-0 οφείλεται εν πολλοίς στις εντυπωσιακές επεμβάσεις του Διούδη.

Ο Παναθηναϊκός δεν ήταν καλός. Ειδικά στο πρώτο ημίωρο του αγώνα ήταν αγνώριστος, αφού για πρώτη φορά στη διάρκεια των τελευταίων ετών, έδειχνε αδυναμία ως γηπεδούχος να δημιουργήσει τα αυτονόητα και να κρατήσει μακριά από την εστία του τους φιλοξενούμενους. Ο ΠΑΟΚ θα μπορούσε να είχε προηγηθεί, αλλά το ποδόσφαιρο για κάποιο λόγο έχει τους τερματοφύλακες! Ο Διούδης πραγματοποίησε καθοριστικές αποκρούσεις, διατηρώντας ανέπαφη την εστία του, ειδικά σε ένα διάστημα που οι Πράσινοι έδειχναν αδυναμία να διατηρήσουν τον έλεγχο της μπάλας, έχοντας απολέσει τον έλεγχο του αγώνα.

Η είσοδος του Αγιούμπ στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου βοήθησε τον Παναθηναϊκό να κρατήσει τη μπάλα, να απλώσει το παιχνίδι και να κερδίσει μέτρα στο γήπεδο. Ο ΠΑΟΚ φάνταζε πάλι πιο απειλητικός, μόνο που στο δεύτερο 45λεπτο είχε και το Τριφύλλι τις προϋποθέσεις για να πετύχει κάτι.

Το τελικό 0-0 κράτησε μακριά τον Παναθηναϊκό από τη διεκδίκηση της δεύτερης θέσης, αν και ακόμα υπολείπονται οκτώ αναμετρήσεις.

Παναθηναϊκός: Διούδης, Γιόχανσον, Ινσούα, Κολοβέτσιος, Σένκεφελντ, Κουρμπέλης, Δώνης (73′ Καμπετσής), Ζαχίντ (46′ Αγιούμπ), Μπουζούκης (87′ Κολοβός), Χατζηγιοβάνης (57′ Ανουάρ), Μακέντα (87′ Νούνες).

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Βιεϊρίνια (46′ Μάτος), Βαρέλα, Ίνγκασον, Γιαννούλης, Εσίτι (86′ Μαουρίτσιο), Ελ Καντούρι, Λημνιός (86′ Σφιντέρσκι), Πέλκας (77′ Ροντρίγκο), Μπίσεσβαρ (46′ Λάμπρου), Άκπομ.